Libya: Serrac, Cenevre görüşmelerinden geri çekildi

Libya: Serrac, Cenevre görüşmelerinden geri çekildi

Perşembe, 20 Şubat, 2020 - 10:30
UMH Başkanı Fayiz es-Serrac, geçen salı günü gerçekleşen saldırı sonrasında Trablus limanını denetliyor (AFP)
Kahire/Halid Mahmud

Libya'da biştmek bilmeyen şiddet ve Trablus’taki kırılgan ateşkes, ülkedeki siyasi ve askeri tabloyu daha da karmaşıklaştırdı.

Bu çerçevede  Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Başkanı ve Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame, Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ve General Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu (LUO) arasında şiddetlenen çöatışmalar sebebiyle yeniden zora giren Cenevre görüşmelerini kurtarmaya çalışıyor.

ABD, Trablus Büyükelçisi Richard Norland aracılığıyla kriz hattına girerken Norland, 19 Şubat’ta Ulusal Petrol Kuruluşu (NOC) Başkanı Mustafa Sanaullah ile bir toplantı gerçekleştirdi. ABD’nin Libya Büyükelçisi, geçen salı günü Trablus’un ticari limanını hedef alan saldırılar karşısında derin endişe duyduğunu kaydetti.

ABD Büyükelçiliği tarafından yayınlanan yazılı açıklamada, “Tek taraflı askeri operasyonlar, sivil altyapıya yönelik provoke edici saldırılar ve yabancı taraflarca silah ambargosunun düşüncesiz şekilde ihlal edilmesi; daha istikrarlı ve müferreh bir geleceğe doğru ilerlemek isteyen Libyalıların isteklerine ters düşüyor” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan hükümetin Cenevre görüşmelerinden geri çekildiğini açıklayan Serrac, zemindeki olayların, barış müzakerelerine devam etme bahsini önemsizleştirdiğini söyledi. Fayiz es-Serrac, Trablus limanında gazetecilere yaptığı açıklamada, “İlk olarak, bizimle konuşmaya çalışan tüm uluslararası güçlerden açık bir mesaj ortaya koyulmalıdır” dedi.

Serrac, 19 Şubat’ta yayınladığı bir bildiride, “Saldırılar ve ihlaller karşısında sağlam bir pozisyon alınana kadar Cenevre’de gerçekleşen askeri görüşmelere katılımımızı askıya aldığımızı duyuruyoruz” açıklamasında bulundu. Bu ihlallere uygun şekilde ve zamanda sert bir yanıt verileceğini söyleyen Fayiz es-Serrac, “Saldırgan milislerin birçok Libya şehrinin can damarı olan Trablus limanını bombalaması sonrasında, Trablus’taki sivil tesisleri hedef alınarak ateşkes yeniden ihlal edildi” dedi.

Trablus’taki Serrac hükümetine destek veren Devlet Yüksek Konseyi de Cenevre’de bu ay sonlanmadan önce yapılacak siyasi müzakere turunu boykot edebileceklerini belirtti. Konsey sözcüsü, yaptığı kısa bir yazılı açıklamada, “Ateşkes anlaşmasına yönelik ihlalin devam etmesi ve başkent Trablus’un hedef alınması halinde Konsey, gelecek cumartesi günü Cenevre diyaloğuna katılması için bir heyet gönderme olasılığını tartışacak” ifadelerine yer verdi.

BM misyonu, LUO’nun Trablus limanını bombalaması sonrasında diyaloğun devam etmesini umduğunu açıklarken, 19 Şubat’ta yayınladığı bir bildiride de savaşı genişletme faaliyetlerinin yanı sıra tırmanışı ve kışkırtıcı eylemleri durdurma çağrısında bulundu. Bildiride, ‘krizi sonlandırmanın tek yolu olarak diyaloğa geri dönüleceğinin umulduğu’ belirtildi.

Reuters’ın kaynaklardan aktardığına göre BM’nin Libya Özel Temsilcisi, Trablus heyetini Cenevre’ye katılmaya ve müzakerelerin çöküşünü engellemek amacıyla dolaylı görüşmelere devam etmeye ikna etmek için çabalıyor.
LUO: Trablus limanını biz bombaladık, Türk SİHA'sı düşürdük

Ordu komutanlığı, geçen salı günü geç saatlerde yayınlanan bir bildiride, Trablus limanına yönelik bombardımanın sorumluluğunu üstlendi. Saldırı, başkent Trablus’u kontrol etme savaşında yeni bir tırmanışı temsil ediyor. Bildiride, saldırının Serrac ve yandaşlarının kontrolünden ayrılan terör grupları tarafından tekrarlı ihlaller nedeniyle gerçekleştirildiği belirtildi.

DEAŞ ve El-Kaide savaşçılarıyla silahlı koalisyon unsurlarına yardım etmek için Suriye’den gelen paralı askerlerin savaş yeteneklerini zayıflatmak amacıyla Trablus limanında askeri bir saldırı başlatma talimatı verildiği aktarıldı.

LUO’ya bağlı El-Kerame Operasyonu Odası medya merkezi, Türk silahlarını taşıyan bir geminin, Trablus limanına demir atmadan önce hedef alındığını ileri sürdü. Medya merkezi, yayınladığı kısa bir bildiride, Libya’ya silah taşıyan Türk gemisinin vurulduğunu iddia etti.

LUO ise hava savunmasının, Mitiga Askeri Üssü’nden havalanan Türkiye’ye ait bir silahlı insansız hava aracını (SİHA), başkentteki ordu birliklerinin hedef almaya çalışması sonrasında düşürdüğünü duyurdu.

Öte yandan Serrac hükümetine bağlı Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği’nin Libya’ya silah akışını yasaklamayı amaçlayan planının başarısız olacağını belirtti. Bakanlık, planın, özellikle de doğu bölgesindeki kara ve hava sınırında, mevcut haliyle başarısız olacağını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya