Pompeo, Riyad'da Kral Selman ile bir araya geldi

Pompeo, Riyad'da Kral Selman ile bir araya geldi

Perşembe, 20 Şubat, 2020 - 13:30
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ve Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz (SPA)
Riyad/Şarku’l Avsat

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, üç günlük Suudi Arabistan ziyaretine dün başladı. Bugün öğle saatlerinde Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile bir araya gelen Pompeo, iki ülke arasındaki ilişkilerin önemine vurgu yaptı.

SPA’nın aktardığına göre Pompeo, Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçisi Prenses Rima bint Bender ve ABD’nin Riyad Büyükelçisi John Ebi Zeyd tarafından Prens Halid Uluslararası Havalimanı’nda karşılandı.Pompeo Kral Selman'la birlikte / Fotoğraf: Reuters

Ziyaretin ilk durağında Riyad'daki ABD Büyükelçiliğine gelen Pompeo, eşi Susan'la birlikte Amerikalı ailelerle buluştu.

Daha sonra Riyad Kraliyet Sarayı'na geçen bakan, burada Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile bir araya geldi.Pompeo-Kral Selman görüşmesi / Fotoğraf: AFP

Buradaki görüşmeye Suudi Arabistan'ın Washington'da görev yapan ilk kadın büyükelçisi Prenses Rima bint Bender de katıldı.

Pompeo, Kral Selman'la yaptığı görüşmenin ardından Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan'la bir araya geldi.

Pompeo, Riyad gezisinde kendisine eşlik eden basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ABD’nin İran üzerindeki baskı politikasını devam ettireceğini belirtti.

"Acelemiz yok, baskı politikamız devam ediyor" ifadelerini kullanan Pompeo ayrıca, "Bu sadece ekonomik bir ambargo değil aynı zamanda diplomatik yollarla sürdürülen bir soyutlama kampanyasıdır" dedi.

Pompeo, "Güvenlik konuları ve özellikle de İran’ın tehditlerini ele almak için Riyad’da çok zaman harcayacağız" ifadelerine yer verdi. 


Editörün Seçimi

Multimedya