Husiler BM'nin Yemen'e gönderdiği yardımların yarısını engelledi

Husiler BM'nin Yemen'e gönderdiği yardımların yarısını engelledi

Perşembe, 20 Şubat, 2020 - 10:00
Yemen’in Hacca vilayetinde bir adam BM Dünya Gıda Programı kapsamındaki yardımlarını taşıyor (AP)
Aden/Şarku’l Avsat

İran destekli darbeci Hûsî milislerinin, BM’nin Yemen halkına yönelik yardımlarının yarısını engellediği belirtildi.

AP'nin BM yardım yetkilileri ve resmi belgelere dayandırdığı haberinde yardımların nasıl engellendiği ortaya konuldu.

Şarku'l Avsat'ın AP’den aktardığı habere göre, Ajans ismini açıklamak istemeyen kıdemli bir BM yetkilisinden naklettiği bilgiler arasında, yerinden edilmiş kimselere gönderilen insani yardımların Hûsîler tarafından engellendiği yer alıyor. Haberde, “Yardımların engellenmesi, iki milyondan fazla yardıma muhtaç kişiyi doğrudan etkiledi” ifadelerine yer verildi.

Belgelere göre Husiler, BM’nin yıllık olarak milislerin kontrolü altındaki kurumlara sağladığı 370 milyon dolarlık yardımın bir kısmını kontrolleri altına almak için BM’nin çabalarını karşı baskı yapıyorlardı. Bu fonlarla maaşların ödenmesi ve idari harcamaların karşılanması gerekiyor. Ancak fonların üçte birinden fazlasının teftiş edilip denetlenmediği belirtiliyor.

Raporda, BM’nin kamuoyu baskısı konusunda pasif kaldığı, BM ve bağış yapan ülkelerin, Hûsîlerin taleplerine sahne arkasından karşı çıktığı belirtildi. Herhangi bir saldırıya maruz kalmamak adına kimlik bilgilerinin açıklanmasını istemeyen yedi BM yetkilisi ve çalışanı, bu bilgiyi doğruladı.

Raporda, Hûsîlerin uluslararası yardımlara el koyarak kendi taraftarlarına aktardıklarına yer verildi. BM yetkilisinden aktarıldığına göre, “Hûsîlerin kontrolü altındaki bölgelerde yürütülen yardım çalışmalarının durma noktasına geldiği” belirtiliyor.

Yemen İletişim Bakanı Muammer el-İryânî yaptığı açıklamada, raporu “şok edici” olarak nitelendirdi. El-İryânî, “Bu rapor, Husilerin, insanların maddi durumlarından yararlanarak nasıl ucuz milisler istihdam ettiklerini, kamu hazinesini yağmaladıktan sonra para kazanmak için çalışanların maaşlarını kestiklerini, özel sektörü askıya alıp ülkeyi dünyanın en kötü insani krizine sürüklediklerini ve dünyaya şantaj yapmak için kontrolü altındaki milyonlarca vatandaşı nasıl rehin aldığı noktasında sürekli olarak yaptığımız uyarıları doğruladı” ifadelerine yer verdi.

Bakan, Twitter’daki resmi hesabı üzerinden yayınladığı bir dizi mesajda, “İnsani yardımların Hûsî milislerinin kontrol ettiği bölgelerde açlık çeken, sağlık ve temel hizmetlerinden yoksun milyonlarca insana ulaşması gerekirken, yardımların yüzde otuzunun Hûsî milislerinin mücadelesini, cephelerde artan askerî hareketliliğini finanse etmeye gittiğini belirtti.

El-İryânî, Husi milislerinin kontrolündeki alanlarda insani yardım faaliyeti yürüten BM örgütlerinin faaliyetlerinin “kapsamlı bir biçimde gözden geçirilmesi” gerektiğini vurguladı. Ayrıca bütün vilayetlerde alternatif bir yol bulunarak, yardımların hak edenlere ulaştırılmasının sağlanması, milislerin insani yardımlara el koymalarının ve savaş için bir fon haline getirmelerinin önlenmesi için hükümetle koordinasyon sağlanması çağrısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya