Arap Birliği'nden Lübnan’da reformların gerçekleştirilmesinin gerekliliği vurgusu

Arap Birliği'nden Lübnan’da reformların gerçekleştirilmesinin gerekliliği vurgusu

Çarşamba, 19 Şubat, 2020 - 13:15
Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, BM Lübnan Özel Koordinatörü Jan Kubis ile bir araya geldi
Kahire/Sevsen Ebu Huseyin

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, birçok krizle karşı karşıya olan Lübnan’a verdikleri desteği duyurdu.

Arap Birliği Genel Sekreteri dün Arap Birliği Genel Merkezi’nde Birleşmiş Milletler Lübnan Özel Koordinatörü Jan Kubis ile gerçekleştirdiği görüşmede, yeni hükümetin vaatlerini yerine getirerek gerekli ekonomik reformları gerçekleştirmesi ve Lübnan halkının taleplerini karşılaması gerektiğini vurguladı. Gayt görüşme sırasında Lübnan’ın uluslararası toplumun güvenini yeniden kazanarak, uluslararası yardımların ve yatırımların yolunu açmaya önem vermesi gerektiğini belirtti.

Arap Birliği’nden bir kaynak dün birlik tarafından yapılan açıklamada, toplantı sırasında yeni hükümetin kurulmasından bu yana Lübnan’daki önemli gelişmelerin ve ülkenin karşı karşıya kaldığı zorlukların ele alındığının bildirildiğini aktardı. Görüşmede ayrıca  Jan Kubis’in Lübnan’daki genel durumu değerlendirerek mali ve ekonomik krizi görüşme taleplerini de değerlendirdiği kaydedildi.

BM Lübnan Özel Koordinatörü Jan Kubis ayrıca Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile de bir araya geldi. Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Hafız, Şukri’nin görüşme sırasında ülkesinin, Lübnan’ın güvenlik ve istikrar konusunda yardıma istekli olduğunu, iki ülke halkları arasındaki tarihi bağlantılar ışığında Lübnan’ın ulusal çıkarlarının ve halkın isteklerinin karşılanmasının önemini vurguladığını söyledi. Hafız, Şukri’nin görüşmede Lübnan’ın bölgesel çatışmaların tehlikelerinden kaçınma konusunu da gündeme getirdiğini kaydetti.

Sözcü açıklamasında, BM yetkilisinin Lübnan arenasındaki son gelişmeleri gözden geçirdiğini belirterek Mısır’ın Lübnan’daki rolünü ve bölgedeki istikrarı koruma çabalarını takdir ettiğini dile getirdi. Ayrıca Kubis’in Kahire ile koordinasyon halinde istişarelere devam etmeyi istediği bilgisini verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya