BAE Bereket Nükleer Enerji Santrali'ne nükleer yakıt yüklemeye başladı

BAE Bereket Nükleer Enerji Santrali'ne nükleer yakıt yüklemeye başladı

Çarşamba, 19 Şubat, 2020 - 12:45
4 nükleer reaktör 5 bin 600 megavat kapasiteyle ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 25'ini sağlayacak (Şarku’l Avsat)
Abu Dabi/Şarku’l Avsat

Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) ülkenin ilk nükleer santralinin faaliyete geçmesi için onay verildi. BAE ve Arap Yarımadası'nda ilk nükleer enerji santrali olan Bereket Nükleer Enerji Santrali’nin faaliyete geçmesi için nükleer yakıt yüklemesi yapıldı.

Bereket Nükleer Enerji Santrali’nin işletilmesi ve bakımından sorumlu Emirlikler Nükleer Enerji Şirketi’ne (ENEC) bağlı Nawah Enerji Şirketi, santral reaktörüne ilk nükleer yakıt düzeneklerinin yüklenmeye başladığını duyurdu.

Bereket Nükleer Enerji Santrali’ne ilişkin Ünite 1 işletme ruhsatı alınmasının ardından yapılan yakıt yüklemesi, operasyonların başlatılması ve daha sonra temiz elektrik üretimine yönelik sürecin ilk adımı oldu.

Nawah CEO'su Mark Reddemann, “Ekiplerimiz son derece eğitimli ve operasyonlara güvenli bir şekilde başlamaya hazır. Bereket Nükleer Enerji Santrali'nin Ünite 1'in işletme ruhsatını almak, küresel nükleer topluluğa katılan Nawah Enerji Şirketi için önemli bir kilometre taşıdır” dedi.

BAE'nin büyük enerji rezervleri var. Ancak güneş enerjisi de dahil olmak üzere alternatif enerji kaynakları geliştirmek için büyük yatırımlar yaptı.

BAE'nin ve Arap Yarımadası'nda ilk nükleer enerji santrali olan Bereket'in, 4 nükleer reaktör 5 bin 600 megavat kapasiteyle ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 25'ini sağlaması hedefleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya