Fetih'ten Hamas'a sert çıkış: Bölünmeyi sona erdirmek istemiyorlar

Fetih'ten Hamas'a sert çıkış: Bölünmeyi sona erdirmek istemiyorlar

Çarşamba, 19 Şubat, 2020 - 11:15
Filistinli gruplar, FKÖ heyetini Gazze’de karşılaması için Hamas’a baskı yapmaya çalışıyorlar. (Independent Arabia)
İstanbul/Şarku'l Avsat

İzzeddin Ebu Ayşe

Hamas'ın Gazze Şeridi'nde Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) heyetini karşılaması için çokça baskı yapıldı. Son olarak Mısır güvenlik heyeti (geçen hafta Gazze'ye yaptığı ziyaret sırasında) hareketin liderlerinden, el-Fetih üyelerinin ziyaretini kolaylaştırmalarını ve yeni Filistin politikası çizmek adına onlarla birlikte masaya oturmalarını talep etti. Mısır heyetinin Filistin’deki gruplarla yaptığı görüşme oldukça olumlu geçti. Ardından Hamas, Gazze’de FKÖ heyetini kabul etmekten memnuniyet duyacağını duyurdu. Heyeti karşılamayı kabul etti.
Hamas’ın teklifi

FKÖ heyetinin Gazze Şeridi'ni ziyaret etmesi fikri her ne kadar Hamas’tan gelse de hareket daha sonra bundan geri adım attı. Teklif, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye’nin Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’tan Trump'ın barış planına karşı çıkmak için kapsamlı bir ulusal toplantı yapmak üzere Gazze'ye gelmesini istemesiyle gündeme geldi. Abbas, bu davetin ardından ulusal bir toplantı yapmak ve Filistin mutabakatı için ortam yaratmak üzere Gazze’ye heyet göndermeyi kabul etti.

Fetih ve Hamas hareketlerinin FKÖ heyetinin Gazze'de karşılanmasına ilişkin yaptıkları açıklamalarda çelişkiler mevcut. Nitekim FKÖ Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Mecdelani, Hamas liderliğine Abbas tarafından ‘kapsamlı bir ulusal toplantı için’ gerçek bir fırsatın sunulmadığını iletti.
Hamas’ın şartları

Mecdelani şartlar arasında “Gazze'yi ziyaret etmek isteyen heyet üyelerinin nasıl hareket edeceği, kimin kabul edilip kimin kabul edilmeyeceği ve heyet üyelerine siyasi bir gündemin dikte edilmesi” olduğunu söyledi.

FKÖ üyelerinin açıklamasına göre heyet, Devlet Başkanı Abbas tarafından oluşturuldu ve yeni bir Filistin politikasının belirlenmesi adına Gazze Şeridi'ni ziyaret etmesi talimatı verildi. Açıklamaya göre bu adım, heyetin ziyaretinin ardından Abbas’ın da Gazze’yi ziyaret etmesi için zemin hazırlama amacı taşıyordu.

Mecdelani, Hamas’ın ağır hareket etmesinin ve ziyaret için şartlar belirmesinin Gazze’de ulusal bir toplantı düzenlemeye hazır olmadığı anlamına geldiğini söyledi. Ayrıca ulusal bir çalışmanın önüne konulan bu tür şartların Hamas’ın FKÖ heyetini karşılamaktan kaçındığının da işareti olduğunu vurguladı.
Toplantının Gazze dışında yapılması

Mecdelani, Hamas'ın Fetih Hareketi’nin liderliğine bir mesaj gönderdiğini ve ulusal toplantıyı Gazze Şeridi dışında yapmayı tercih ettiğini ilettiğini belirtti. Ancak Fetih ve FKÖ liderlikleri bunu kabul etmedi.

ABD planının başarısız olması hususunda hiçbir tarafından Filistinlilerden daha istekli olmadığını ifade eden Mecdelani, bir Filistin vizyonunun belirlenmesi için uluslararası arenaya başvurmanın utanç verici olduğunu, Filistin topraklarında bir toplantı yapabilecek gücün bulunduğunu vurguladı.
Teklifler

Hamas ise FKÖ heyetinin ziyaretine engel olduğu yönündeki açıklamaları yalanladı ve heyetin ziyareti için herhangi bir şart koşmadıkları gibi bazı kolaylıklar sağladıklarını duyurdu.

Hamas Sözcüsü Hammad Rakab, Hamas’ın davetinin aslında Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a yönelik olduğunu ve sonrasında Fetih Hareketi Devrim Konseyi Üyesi Azzam el-Ahmed'in kendileriyle irtibata geçerek bir heyet oluşturduklarını ilettiğini açıkladı.
Ayrıca davetin Abbas için olmasına rağmen böyle bir durumu da memnuniyetle karşıladıklarını belirten Rakab sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sonrasında Fetih Hareketi, toplantının sadece Hamas'la yapılmasını şart koştu. Biz ise toplantının Filistinli grupların katılımıyla yapılması teklifinde bulunduk. Ardından herhangi bir grupla ikili görüşmelerin yapılabileceğini dile getirdik. Fetih ise bunu reddetti ve Hamas'ın birtakım şartlar belirlediğini iddia etmeye başladı.”

Heyetin bu teklifi memnuniyetle karşıladığını ve Hamas’ın söz konusu ziyareti beklemeye koyulduğunu belirten Rakab, toplantının Gazze Şeridi dışında yapılması gibi herhangi bir öneride bulunmadıklarını, bilakis meselenin bütünüyle Filistin merkezli olması nedeniyle toplantının ülke topraklarında yapılması fikrinde olduklarını kaydetti.
Siyasi çıkarlar

Fetih’in iddiasına göre Hamas, FKÖ heyetini karşılamaktan vazgeçti. Bu durum gözlemciler nezdinde bazı soruları gündeme getirdi. Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler uzmanı Mansur Ebu Kerim, Hamas’ın bu davranışının Gazze Şeridi'ndeki yönetimini sürdürme amacından kaynaklandığı görüşünde. Mansur Ebu Kerim yaptığı açıklamada bu konunun Trump’ın barış planında da yer aldığına dikkat çekerek Hamas’ın İsrail ile olan anlaşmalarına dayanarak kendi çıkarlarını gerçekleştirmeyi hedeflediğini belirtti.

Ebu Kerim, Abbas'ın Gazze Şeridi'ne şahsen gelmesi talebinden dolayı heyetin ziyaretinin reddedilmesi meselesine değindiği açıklamasını şöyle sürdürdü:

 “Böyle bir şeyin olduğunu düşünmüyorum. Filistin uzlaşısı süreci Hamas’ın nezdinde son buldu. Hamas'ın Gazze Şeridi dışında ulusal bir toplantı yapma çağrısı, çıkarları için daha fazla zaman kazanmak adına yapılan politik bir manevradır.”


Editörün Seçimi

Multimedya