Libya'da ateşkes görüşmeleri askıya alındı

Libya'da ateşkes görüşmeleri askıya alındı

Çarşamba, 19 Şubat, 2020 - 07:15
Geçtiğimiz günlerde düzenlenen saldırı sonrası Trablus Limanı'ndan yükselen dumanlar (Reuters)
Trablus/Şarku’l Avsat

Libya’da Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’nun (LUO) Trablus Limanı'na düzenlediği saldırılar nedeniyle İsviçre'nin Cenevre kentindeki 5+5 Askeri Komite toplantısına katılımın askıya alındığını açıkladı.

UMH Başkanlık Konseyi tarafından yapılan açıklamada, “LUO’nun saldırganlığı ve ihlallerine karşı kararlı bir tavır alınana kadar Cenevre'deki askeri görüşmelere katılımımızı askıya aldığımızı duyuruyoruz. Bu ihlallere uygun zamanda kesin bir cevap vereceğiz” denildi.

Hafter liderliğindeki LUO tarafından yürütülen Onur Operasyonu’nın sözcüsü, bu sabah yaptığı açıklamada, Trablus Limanı’ndaki bir silah deposunun hedef alındığı bildirdi.

Sözcü, “Paralı askerlerin olanaklarını zayıflatmak için Trablus Limanı’ndaki bir silah ve mühimmat deposuna karşı askeri bir saldırı gerçekleştirdik” dedi.

Rusya ve Türkiye, 12 Ocak’tan itibaren UMH ile LUO arasında ateşkesin ilan edilmesi çağrısında bulundu.

Almanya’da, 19 Ocak'ta yapılan Libya Berlin Zirvesi’ne katılan ülkeler, Birleşmiş Milletler’in (BM) silah ambargosunu destekleme, barış sürecini sağlama ve savaşan taraflara dış müdahale ile askeri desteği sonlandırma sözü verdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), geçtiğimiz Çarşamba günü Libya'da çatışan taraflara derhal ön koşulsuz ateşkes çağrısında bulunan, Berlin Zirvesi sonuçlarını destekleyen, son zamanlarda şiddetin artışını kınayan ve BM himayesinde Cenevre'de taraflar arasındaki müzakerelerin sürdürülmesini talep eden kararı kabul etti.


Editörün Seçimi

Multimedya