Lübnan Cumhurbaşkanı Avn: Lübnan'daki ekonomik krizin yansımalarını önlemek için çalışıyoruz

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn: Lübnan'daki ekonomik krizin yansımalarını önlemek için çalışıyoruz

Salı, 18 Şubat, 2020 - 15:00
Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, İngiltere Savunma Bakanlığı Ortadoğu Başdanışmanı General John Lorimer ve İngiltere'nin Beyrut Büyükelçisi Chris Rampling ile birlikte (DPA)
Beyrut/Şarku’l Avsat

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, bugün yaptığı açıklamada, ülkesinin yaşadığı ekonomik ve mali krizin yansımalarını önlemek için çalıştıklarını söyledi.

DPA’nın aktardığına göre Avn, başkent Beyrut’ta bulunan Baabda Sarayı’nda İngiltere Savunma Bakanlığı Ortadoğu Başdanışmanı General John Lorimer ile bir araya geldiği görüşmede, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) ekonomiyi iyileştirme sürecinde kendilerine teknik uzman sağlayacaklarını söyledi.

Lübnan Cumhurbaşkanı, açıklamasında, “Genel olarak Ortadoğu'da ve özellikle Suriye'deki çalkantılı durum Lübnan'daki durumu olumsuz etkiledi. Bu durumun Lübnan üzerindeki yansımalarını azaltmak için çalışacağız” dedi.

İngiltere’nin özellikle Lübnan ordusu ve İç Güvenlik Birimleri’ne verdiği desteği teyit eden Lorimer, Lübnan’ın yaşadığı zorlu ekonomik koşulların üstesinden gelebileceğine atıfta bulundu.

AFP’nin haberine göre Lübnan Başbakanı Hasan Diyab, Beyrut’ta IMF’den bir heyet ile bir araya gelecek. Ekonomik krizin eşiğinde olan Lübnan, Uluslararası Para Fonu’ndan teknik yardım talebinde bulunmuştu.

Lübnan, geçtiğimiz Ekim ayından bu yana devam eden protesto gösterileri sebebiyle ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya kaldı. Göstericiler, yolsuzlukla suçlanan yetkililere karşı çıkıyor.

Diğer yandan Lübnan, hazinedeki açığını azaltmak için 2018 yılında uluslararası toplumdan 11.6 milyar dolar (10.6 milyar Euro) değerinde hibe ve kolaylaştırılmış kredi sözü almıştı.

Lübnan’ın 92 milyar dolar borcu bulunuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya