Suudi Arabistan: Husilerin kışkırtıcı faaliyetleri yardım çalışmalarını engelliyor

Suudi Arabistan: Husilerin kışkırtıcı faaliyetleri yardım çalışmalarını engelliyor

Salı, 18 Şubat, 2020 - 16:00
Riyad/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz başkanlığında, bugün, başkent Riyad’daki Yemame Sarayı’nda Bakanlar Kurulu toplantısı düzenlendi.

Toplantıda, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) aracılığıyla Suudi Arabistan’ın Yemen halkına insani yardım sağlamaya devam edeceği belirtildi.

Suudi Arabistan’ın Avrupa Komisyonu’nun İsveç hükümetiyle işbirliği içerisinde geçtiğimiz hafta Brüksel’de ‘Yemen’deki insani durum’ hakkında düzenlediği üst düzey toplantıda ifade ettiği gibi Husi milisler tarafından yürütülen kışkırtıcı eylemlerin yardım çalışmalarını engellediği ve Yemen’e yönelik insani desteğin askıya alınmasına yol açacağı vurgulandı.

Kral Selman, geçtiğimiz hafta Kuveyt Başbakanı Şeyh Sabah el-Halid el-Hamad es-Sabah, Gine Devlet Başkanı Alpha Conde ve Eritre Devlet Başkanı Isaias Afwerki ile yaptığı görüşmeler hakkında bakanlara bilgi verdi.

Toplantıda, geçtiğimiz hafta Almanya’nın başkentinde düzenlenen 56. Münih Güvenlik Konferansı'nda Suudi heyetin yaptığı konuşmaya değinildi.

ABD ile stratejik ilişkilere vurgu yapan Suudi heyet, İran’ın bölgedeki istikrarsızlığa etkisi ile bölgesel ve uluslararası ekonomiyi tehdit eden pervasız davranışlarına dikkat çekilmesi de dahil olmak üzere Riyad’ın bölge ve dünyadaki önemli gelişmelere yönelik tutumunu ifade etmişti.

Yemen'deki çatışmayı ele alarak siyasi bir çözüme dair desteğin altını çizen Suudi heyet, Riyad’ın G20 başkanlığı sırasındaki iddialı gündemini de dile getirmişti.

Enformasyon Bakanı Turki eş-Şebane, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya açıklama yaptı.

Bakan eş-Şebane’ye göre toplantıda, BM Sosyal Kalkınma Komisyonu'nun 58. oturumunda Suudi Arabistan’ın ifade ettiği gibi 2030 sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak için Riyad’ın BM ve uluslararası toplumla birlikte çalışılacağı tekrar edildi.

Toplantıda, Suudi Arabistan’ın Nisan ayında ev sahipliği yapacağı Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) Ortadoğu ile ilgili özel toplantısına dair hazırlıklar hakkında da bilgi alındı.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin bir takım kararlar da verildi.


Editörün Seçimi

Multimedya