Serrac, Trablus'taki mali krize karşı itirafta bulundu

Serrac, Trablus'taki mali krize karşı itirafta bulundu

Salı, 18 Şubat, 2020 - 10:15
Güvenlik güçleri, 2011 yılında Kaddafi’yi deviren devrimin yıldönümünde Trablus’taki Şehitler Meydanı’na konuşlandı (Reuters)
Kahire/Halid Mahmud

Rusya, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Libya’ya Rus askeri gönderme talimatı verdiği iddialarını yalanladı. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı Fayiz es-Serrac ise, Türkiye’ye bağlı Suriyeli paralı askerlerin, başkent Trablus’ta Ulusal Ordu (LUO) güçlerine karşı hükümete sadık milislerin yanında savaşa katıldıklarını itiraf etti. Öte yandan Trablus, Muammer Kaddafi’nin devrildiği devrimin 9’uncu yıldönümü kutlamaları dolayısıyla sıkı güvenlik önlemleri alındı. Serrac, petrol ablukasından dolayı ülkenin finansal krizle karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Serrac, düzenlediği basın toplantısında “Evet. Şu an burada Suriyeliler var. Bunu itiraf ediyorum. Bununla birlikte diğer tarafa sağlanan desteği göz ardı ederek, onlara odaklanılmamalıdır” ifadelerini kullandı. UMH Başkanı, Mareşal Halife Hafter’e petrol ablukasını sürdürme izni veren uluslararası topluma tepki gösterdi. Durumu felaket olarak nitelendiren Fayiz es-Serrac, sonuç olarak ülkenin finansal bir krizle karşı karşıya kaldığına dikkati çekti.

“Hafter, hedeflerine ulaşma yolunda bir başka baskı aracı olarak petrol ablukasını kullanıyor” diyen Serrac, LUO liderinin, şu ana kadar Trablus’un merkezine giremediğini ve bugünden sonra da giremeyeceğini vurguladı.

Türkiye ile yapılan anlaşmayı savunan Serrac, anlaşmanın Hafter güçlerine sağlanan bölgesel askeri desteğe bir yanıt olarak nitelendirdi.

Fayiz es-Serrac, petrol tesislerinin kapatılması nedeniyle ülkenin maruz kaldığı kayıplara dikkati çekerek, bu sorumsuz davranışın devam etmesi halinde bir felaket uyarısı yaptı. Serrac ayrıca, uluslararası topluma da kesin bir tavır takınma çağrısında bulundu.

“Libya’da Rus askeri yok”

Medyada yer alan haberlere göre Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, Libya’da öldürüldüğü iddia edilen bir Rus asker hakkında, “Libya’da Rus askeri yok” dedi.

 

Birleşmiş Milletler’in (BM) Libya misyonu, 17 Şubat’ta yayınladığı kısa bir bildiride, 17 Şubat devriminin 9’uncu yıldönümünde Libyalıları tebrik ederken, ‘statükoyu sona erdirme, güvenlik ve istikrarı sağlama, bir hukuk devleti, kurumları ve toplumsal adaleti inşa etme hususunda’ çeşitli yollarla çabaları sürdürme ve tüm Libyalılarla birlikte çalışma taahhüdünde bulundu.

Uluslararası İzleme Komitesi toplantısına katılan BM’nin Libya Özel Temsilcisinin Yardımcısı Stephanie Williams, Münih Güvenlik Konferansı'nın oturum aralarında, Trablus’taki çatışma taraflarına çağrıda bulundu. Williams, tüm tarafları ‘herhangi bir kışkırtıcı eylemde bulunmaktan kaçınmaya’ çağırırken, böylece müzakerelere katılan heyetlerin, ateşkes için elverişli bir ortamda çalışabileceğine dikkati çekti.

Libya Temsilciler Meclisi ise, devrimin 9’uncu yıldönümü münasebetiyle yayınladığı bir bildiride, Libya halkı arasında birliğin sağlanması ve safların yeniden birleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Abdullah es-Sini başkanlığında, ülkenin doğusundaki parlamentoya sadık hükümet de bir bildiri yayınlayarak, “Devrimin yıldönümü, Türklerin ne yazık ki bazı tarafların yardımıyla ülkemizi istila etmesi dolayısıyla Libya’nın, büyük zorluklara maruz kaldığı bir dönemde geldi” dedi. Hükümet, ülkeyi temizlemek ve sınırlarını güvence altına almak için silahlı kuvvetlerin arkasında duran tüm Libyalıların, modern Libya’nın inşası için istenen hedef olduğuna dikkati çekti.

Serrac hükümetine bağlı İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bildiriye göre, başkenti ve bu yıldönümü kutlamalarını güvence altına almak için Trablus’taki güvenlik devriyeleri de yoğunlaştırıldı. Bakanlık yetkilileri, geçen pazar akşamı bölgedeki güvenlik durumunu ve başkent Trablus’un idari sınırlarını inceledi. Misrata Emniyet Müdürlüğü de şehir merkezin vatandaşların katılımıyla bir kutlama düzenledi.

Öte yandan Burkan el-Gadab (Öfke Volkanı) operasyonuna katılan UMH güçleri sözcüsü, ağır topçuların, geçtiğimiz pazar akşamı Trablus’un güneyindeki LUO’ya bağlı mevzillere odaklandığını açıkladı. Sözcü, “Kuvvetlerimize, tam güçle mücadele etme ve herhangi bir ihlale karşı yanıt verme talimatı verdik” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya