Lübnan İçişleri Bakanı: Müftülerin desteği hükümetin gücü ve kararlılığını arttıracak

Lübnan İçişleri Bakanı: Müftülerin desteği hükümetin gücü ve kararlılığını arttıracak

Salı, 18 Şubat, 2020 - 10:15
Beyrut/Şarku’l Avsat

Lübnan İçişleri ve Belediyeler Bakanı emekli Tuğgeneral Muhammed Fehmi, Lübnan’daki en büyük Sünni dini otorite olan Daru'l Fetva Kurumu’nun özellikle Müslümanlar başta olmak üzere Lübnan’ın birliğini koruyan bir pusula olduğuna değinerek, barışçıl gösterileri desteklemenin kurumun görevi olduğunu söyledi. Fehmi ayrıca, Lübnan İç Güvenlik Direktörü General İmad Osman ile aralarında iddia edildiği üzere herhangi bir anlaşmazlığın olmadığını söyledi.

Fehmi’nin bu sözleri dün başkent Beyrut’ta bulunan Daru’l Fetva’da Lübnan Müftüsü Şeyh Abdullatif Daryan ile yaptığı görüşme sırasında geldi. Açıklamasında, Daryan’ın iç güvenlik birimleri ve orduya verdiği kalıcı desteğe vurgu yapan Fehmi, bu desteğin hükümetin gücü ve kararlılığını arttıracağını belirtti ve yaşanılan sıkıntıların üstesinden gelinmesine katkı sağlayacağını vurguladı.

Bakan açıklamasında, “Yeni hükümetin kaygılarının kalbinde yer alan sorunların çoğunu Müftü Daryan ile ele aldık. Lübnan Müftüsü Şeyh Abdullatif Daryan liderliğindeki Daru’l Fetva, özellikle Müslümanlar başta olmak üzere Lübnan’ın kelime birliğini koruyan bir pusula” ifadelerini kullandı.

Açıklamasında, Şeyh Abdullatif Daryan’ın tutumunun Lübnan ve Lübnanlıların birliği ile kötüleşen iç meselelerin iyileştirilmesi konusunda söyledikleriyle uyuştuğunu söyleyen Fehmi, Daryan’ın yaşam koşullarının iyileştirilmesi için çağrıda bulunan barışçıl gösterilerin korunması gerektiğini söylediğini vurguladı. Barışçıl gösterileri korumanın insani ve ahlaki bir sorumluluk olduğunu ancak gösterilere sızan isyancıların kamusal, özel ve güvenlik güçlerine saldırdığına da dikkati çeken Bakan Fehmi, bu tarz eylemleri engelleyeceklerini söyledi. Bakan, güvenliği ihlal edenlerin, vatandaşların hakkını korumak için yasalara göre cezalandırılacağına dikkati çekti.

Lübnan Başbakanı Hasan Diyab’ın ülkedeki durumu normale döndürmek için sürekli çaba gösterdiğini belirten Fehmi, Diyab’ın sessiz ve dürüst bir şekilde çalıştığını vurguladı. Fehmi ayrıca, müftünün dua etmeye devam etmesiyle, ülke olarak yaşadıkları sıkıntıyı aşabileceklerini umduğunu söyledi.

Hasan Diyab tarafından bu göreve seçildiğini söyleyen Fehmi, kendisi ile Lübnan İç Güvenlik Direktörü General İmad Osman arasında gösterilerle nasıl başa çıkılacağı konusunda anlaşmazlık yaşandığı sorusuna ise, “Ben ve Tümgeneral Osman arasında anlaşmazlık yok. Kamunun yararı ve Lübnan’ın çıkarları için günlük bir koordinasyon mevcut” şeklinde cevap verdi.

Daru’l Fetva ziyaretinin Diyad’la olan görüşmesinden sonra geldiğini belirten Lübnanlı bakan, “Daru’l Fetva ile ilişkiler uzun zamandır iyi” dedi. Kurumun yalnızca “Sünni bakanlara koruyucu bir örtü” olduğu sorusuna ise Fehmi, “Umarım soru Sünni bakanlarla değil diğer tüm Lübnanlı bakanlarla ilgili olacaktır” şeklinde cevap verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya