Beşir'in UCM'deki davasının nerede görüleceği belirsizliğini koruyor

Beşir'in UCM'deki davasının nerede görüleceği belirsizliğini koruyor

Salı, 18 Şubat, 2020 - 10:15
Sudan’ın azledilen Devlet Başkanı Ömer el-Beşir
Hartum/Muhammed Emin Yasin

Sudan’ın azledilen Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in “Darfur’da savaş suçları işlediği” suçlamasıyla ilgili yargılanmasının, Sudan'da veya Tanzanya’nın Arusha şehri gibi bir başka Afrika ülkesinde gerçekleşebileceği öne sürüldü.

Şarku’l Avsat’a konuşan bir kaynak, “Beşir’in davası Sudan’da veya ismi henüz belirsiz bir Afrika ülkesinde görülecek.  Ancak, UCM’nin göreceği davanın Tanzanya'nın Arusha kentinde yapılması muhtemel” dedi.

Sudanlı kaynaklar, yetkililerin duruşmanın olası yeri hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) ile henüz iletişime geçmediğini bildirdi.

Reuters’a göre Sudan Enformasyon Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Faysal Muhammed Salih, Beşir ve diğer şüphelilerin UCM’de yargılanmak üzere Lahey'e iade edilebileceğini ancak bu konudaki herhangi bir kararın geçiş hükümetindeki sivil ve askeri yetkililerin onayını gerektirdiğini dile getirdi.

UCM’nin Hartum’a gelmesi veya şüphelilerin Lahey’e iadesi gibi olasılıkların mevcut olduğunu belirten Salih’e göre bu konu UCM ile görüşülecek.

Beşir, Darfur'da 2003 yılında başlayan ve yaklaşık 300 bin kişinin öldürüldüğü çatışmalar sırasında soykırım yapmak ve savaş suçları işlemekle suçlanıyor.

Öte yandan UCM, Başsavcı Fatou Bensouda başkanlığındaki bir heyetin duruşmanın yerine ilişkin görüşmek üzere Hartum'a gittiği yönünde çıkan haberleri yalanladı.

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, son 30 yılda suç işleyen herkesi adalet önüne çıkarmaya söz vermişti.

Egemenlik Konseyi ve hükümet, geçtiğimiz Salı günü UCM tarafından talep edilenlerin teslimi konusunda anlaşmıştı.

Başbakan, 6 bakan ve 4 ulusal figürü içeren Yüksek Barış Konseyi ise hakkında tutuklama emri çıkarılan herkesi UCM önüne çıkarma kararı almıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya