Rusya: Libya'ya askeri güç göndermedik

Rusya: Libya'ya askeri güç göndermedik

Pazartesi, 17 Şubat, 2020 - 17:00
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov (Reuters-Arşiv)
Moskova/Şarku’l Avsat

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bugün yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Libya'ya asker göndermediğini ve bu yönde bir emir vermediğini duyurdu.

Sputnik’in haberine göre, “Libya’da Rus ölülerin var olduğuna ilişkin” bir soruya Peskov, “Libya’da Rus askeri bulunmuyor” şeklinde yanıt verdi.

DPA’nın haberine göre, daha öncede Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Libya'da Rus paralı askerlerinin olduğu” açıklamasına karşı çıkmış ve bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını söylemişti.

Geçtiğimiz Nisan ayından bu yana Libya’nın başkenti Trablus ve çevresi, Libya Ulusal Ordusu (LUO) ve Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı güçler arasında yaşanan çatışmalara tanıklık ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, çatışmalar sırasında yüzlerce insan ölürken, binlercesi de yaralandı. Uluslararası Göç Örgütü (IOM), silahlı çatışmalar sebebiyle binlerce insanın göç etmek zorunda kaldığını belirtti.

19 Ocak’ta Almanya’nın başkenti Berlin, çok sayıda ülke liderinin katıldığı Libya konulu bir konferansa ev sahipliği yaptı.

Konferansa katılanlar, Libya’daki ateşkesin güçlendirilmesi için çağrıda bulunarak, petrol tesislerine yönelik saldırıların durdurulması, ortak Libya askeri gücünün oluşturulması ve ülkeye silah tedarik edilmesinin yasaklanması gerektiğini vurgulamıştı.

Berlin Zirvesi’ne katılan ülkeler, Libya ihtilafının sona ermesi yönündeki taahhütlerini yineledi. Münih Güvenlik Konferansı’nın dünkü oturumda, 12 ülkenin dışişleri bakanları ve 3 uluslararası temsilci, 2011 yılından alınan Birleşmiş Milletler (BM) silah ambargosu kararının Libya’daki çözümün anahtarı olduğunu belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya