Rusya destekli rejim güçleri Halep'te ilerleyişini sürdürüyor

Rusya destekli rejim güçleri Halep'te ilerleyişini sürdürüyor

Pazartesi, 17 Şubat, 2020 - 17:00
Rejim güçlerinin ilerlemesiyle birlikte Halep’in kuzeybatısındaki Deyr Ballut kasabasından göç hız kazandı (AFP)
Beyrut-Moskova/Şarku'l Avsat

Suriye rejim güçleri tarafından bugün yapılan açıklamada, Halep’in kuzeybatı kırsalında 10’un üzerinde kasabanın kontrol altına alındığı duyuruldu. Ayrıca terör örgütlerinin kalıntılarını temizlemek için saldırılara devam edileceği vurgulandı.

Reuters’ın haberine göre söz konusu gelişme, rejim güçlerinin M5 adıyla bilinen Halep-Şam stratejik karayolunun tamamının kontrolüne geçtiğini duyurmasının ardından meydana geldi. Ardından da Suriye’nin iki büyük şehri arasındaki en hızlı rota yıllar sonra ilk kez yeniden açıldı.

Rejim güçleri, Rusya’nın da desteğiyle Halep kırsalı ve muhalefetin elinde kalan son il olan İdlib’i ele geçirmek için bu yılın başlarından bu yana yoğun hava saldırıları düzenliyor.

Suriye rejim güçlerinin yanında yer alan Rusya d İdlib’e gerçekleştirilen saldırıları savunuyor. Rus Interfaks haber ajansına göre Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov yaptığı açıklamada, Rus silahlı kuvvetlerinin ve danışmanların Suriye ordusunun teröristlerle mücadele etmesini desteklediklerini bildirdi. Peskov ayrıca Rusya’nın İdlib bölgesinde terör faaliyetlerinin yeniden patlak vermesi nedeniyle üzgün olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Rusya’nın Suriye Rejim lideri Esed’in zulmüne verdiği desteği sonlandırdığını görmeyi arzuladığını dile getirdi.

Rejim güçlerinin ilerlemesi, yüz binlerce sivili dokuz yıllık savaş boyunca görülen en büyük kitlesel göçle Türkiye sınırına kaçmak zorunda bıraktı. Ayrıca çatışmada farklı tarafları destekleyen Ankara ile Moskova arasındaki iş birliğini de etkiledi.

Ankara'nın defalarca rejim güçlerinin geri çekilmesi ve ateşkes çağrısı yapmasının ardından Türkiye ve Rusya'nın Moskova'da yeni bir müzakere turu düzenlemesi planlanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya