Muhafazakar ABD'liler inandıkları yalan haberleri yayıyorlar

Muhafazakar ABD'liler inandıkları yalan haberleri yayıyorlar

Pazartesi, 17 Şubat, 2020 - 11:30
Bir gazeteci, Christopher Blair’in sitesini inceliyor (AFP)
Washington/Şarku’l Avsat

Sitelerinde ABD’de milyonlarca internet kullanıcısının okuduğu yalan haberler yayınlayan Christopher Blair, haber konularının açıkça ironi içerdiğini ifade etmesine rağmen bir kısım muhafazakarlar, bu haberlerin doğru olduğuna inanıyor.

AFP’nin haberine göre, ABD’nin kuzeydoğunda yer alan  Maine eyaletindeki evinden 8 web sitesi, 5 Facebook sayfası yöneten 48 yaşındaki Blair, makalelerinde geçen bilgilerin ‘absürt’ olduğunu ifade ediyor. Bu makalelerin Başkan Donald Trump'ın şu anki görev süresinin üç yıl uzatılabileceği gibi içeriklere yer verdiğini söylüyor.  Buna rağmen bu içeriklerin gerçeklere dayandığını düşünen birçok insan, bu yanlış haberleri paylaşarak bunların internette yayılmasına katkıda bulunuyor.

Üstelik Blair’in yayınladığı makalelerde yer alan ‘ironi’, ‘yalan haber’, ‘bu sayfadaki hiçbir şey doğru değil’ gibi uyarılar, başlığa bakarak doğrudan makaleyi yayınlamak isteyenler değil de makaleyi okumak için tıklayanlar tarafından açıkça görülebiliyor. Ancak çoğu internet kullanıcı, yazılanları okumak yerine başlığa bakıp ardından yayınlamakla yetiniyor.
Kendisini ‘liberal bir troll’ ve ‘aktivist’ olarak tanımlayan Blair, yılların getirdiği tecrübe sayesinde muhafazakar takipçilerini çok iyi bildiğini, diğer yandan onlara saygı duymadığını ifade ederek şöyle diyor:

“Bu insanlara ironik haberler yayınladıklarını söylememiz bir şey ifade etmiyor. Değişen bir şey olmuyor çünkü onlar gerçeğin ne olduğuyla ilgilenmiyor. Onlar için önemli olan tek şey, nefret ve korku duymaya devam etmeleri.”

Yanlış haberlerin yayınlanması ABD 2020 seçimlerinde önemli bir sorun teşkil etse de, Blair okuyucularının fikirlerini değiştiremeyeceğini, bu yüzden haberlerinin ‘oylamayı etkilemeyeceğini’ söylüyor.

Muhafazakar kesimden internet kullanıcılarıyla ilk önce çeşitli sayfalarda tartışmaya çalıştığını, ancak bunu faydasız olduğunu fark ettiğini ifade eden Blair, “Yalnızca sizin ABD’den nefret ettiğinizi iddia edip size hakaret etmeye başlarlar” değerlendirmesinde bulunuyor.

Blair, bu nedenle stratejisini değiştirip gülmek için bu insanları trollemeye başladığını ardından ise ‘başka bir yoldan öğrenemeyenler için gerçeği olduğu gibi söylemeye çalışmaya’ evrildiğini ifade ediyor.

Blair, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “İçeriklerimizi paylaşanlar gerçeğin ne olduğunu umursamıyor. Günde 500 farklı haber paylaşıyorlar, ve bunların çoğu nefret kokan yalanlar oluyor. Bizden bir şey paylaştıkları sorumlulukları ise tamamen onlara kalıyor.”

Bir yandan bu sayfaları takip eden, bir yandan da içerikleri paylaşan kişilere bunların birer ironi olduğunu bildiren yüzlerce troll grubunun olduğunu öne sürerek, mantığa ve akla kesinlikle cevap vermeyen bu insanlar bazen yaptıklarından dolayı utandıklarını ifade etti.

Blair’in haberlere bakış açısı herkes tarafından kabul edilmiyor. Atlantik Konseyi'ne bağlı Dijital Adli Araştırma Laboratuvarı Direktörü Graham Brookie, “Bu tür içeriklerin paylaşılan gerçeklerimiz üzerinde yaygın ve aşındırıcı bir etkisi var. Bu şekilde, bir araya gelip kolektif kararlar alabilen bir toplum olarak kalmak zor” değerlendirmesinde bulunuyor.

2016'da ironi sitesi “Amerika'nın Son Savunma Hattı”nı (America's Last Line of Defense) açmadan önce bir blog sitesinde siyasetle ilgili makaleler yazan Blair,  bugün ise 26 milyon sayfa görüntülemesine ulaştığı site ağına verilen reklamlarla kazanç sağlıyor.

Kazancını açıklamayan Blair, “Bu tam zamanlı iş sayesinde para kazanabiliyor muyum? Evet. Peki zenginlik ve yılda 300 bin dolar kazanma yolunda mıyım? Hayır” ifadelerini kullanıyor.

‘Yalan haberin babası’ olarak adlandırılan Blair, yayınladığı tartışmalı içeriklere rağmen, seçim tarihinin değiştiğini söylemek gibi asla geçmeyeceği kırmızı çizgilerin olduğunu söylüyor.
Blair’in sitelerindeki ‘Hakkımızda’ kısmında şu ifadelere yer veriliyor:

“Şayet tüm bunları ciddi bir şekilde okuyabilir ve mantığı olan insanlara bunların gerçek olduğunu kanıtlayabileceğinizi düşünürseniz, derhal dışarı çıkıp biraz mizah öğrenmelisiniz”


Editörün Seçimi

Multimedya