İngiltere'de ordu Dennis Fırtınası ile mücadele için seferber oldu

İngiltere'de ordu Dennis Fırtınası ile mücadele için seferber oldu

Pazartesi, 17 Şubat, 2020 - 12:30
Sel baskını sırasında ambulansa varmaya çalışan bir İngiliz (AFP)
Londra/Şarku’l Avsat

İngiltere’de şiddetli yağışların ve sert rüzgârların eşlik ettiği Dennis Fırtınası yüzlerce uçuşun askıya alınmasına sebep oldu. Bir kişinin öldüğü, kırmızı alarm verilen Galler'in güneyinde ordu harekete geçti.

Dün sabah İngiltere’de 594 uyarı verildi. Uyarı alanları İskoçya’nın güneyinden İngiltere’nin güney batısındaki Cornwall’a kadar genişletildi. AFP’nin haberine göre Galler’in güneyindeki Aberdaron’da fırtınanın hızı saatte 150 km hıza ulaşırken bazı bölgelerde şiddetli sel felaketi yaşandı.

British Airways ve easyJet şirketleri yalnızca geçen cumartesi günü 230 uçuşun iptal edildiğini duyurdu. Sel sebebiyle demiryollarında biriken sular da Galler’in güneyindeki tren seferlerinin iptal edilmesine yol açtı.

İngiltere Meteoroloji Müdürlüğü, Dennis Fırtınası nedeniyle Galler'in güneyi için alarm düzeyini kırmızı seviyesine çıkardı. Bu, Aralık 2015’ten bu yana şiddetli yağışlar sebebiyle verilen ilk uyarı oldu.

İngiltere'nin diğer bölgeleri için ise alarm seviyesi kırmızının bir alt seviyesinde, "turuncu" olarak belirlendi. Yapılan açıklamalar fırtınanın ve aşırı yağışların bugün akşam saatlerine kadar sürmesinin beklendiği yönünde.

Galler’de Doğal Afetler İdaresi’nin Acil Durum Yetkilisi Jeremy Barr konuyla ilgili yaptığı açıklamada insanları dikkatli olmaları konusunda uyardıklarını belirterek gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

İngiltere Meteoroloji Müdürlüğü Ofisi’nin internet sitesine göre Galler’in güneyindeki Clay Reserve barajına bir günde 132,8 mm yağmur düştü. Şubat ayında baraja 110,8 mm yağmur düşmüştü.

İskoç Çevre Koruma Ajansı (SEPA), İngiltere ile sınır bölgesinde yer alan bölge sakinlerine evlerini boşaltma çağrısı yaptı. Yerel emniyet güçlerinin Twitter hesabından yapılan açıklamada Galler’in güneyindeki köylerde tahliyelerin sürdüğü aktarıldı. Polis ayrıca bir kişinin kaybolduğunu bildirdi. Ancak söz konusu vakanın fırtına kaynaklı olup olup olmadığı hakkında detay vermedi. Brighton’da kaybolan 20 yaşındaki kadının ise halen arandığı kaydedildi.

İngiltere’nin güneyinde önceki sabah iki cesede ulaşıldı. Ölüm sebepleri ise açıklanmadı.

Diğer yandan polis tarafından yapılan bir açıklamada, dün sabah nehre düşen bir adamı öldüğü duyuruldu. Yerel polis, adamın cesedinin nehre uzak bir bölgede bulunduğunu aktardı.

İngiltere Savunma Bakanlığı, geçen cumartesi günü ülkenin kuzeyindeki Batı Yorkshire bölgesine asker konuşlandırıldığını duyurdu.

At yarışları da dahil bölgedeki birçok spor müsabakası ise iptal edildi.

İngiltere Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne göre dün öğleden sonra şiddetini artıran yağışların yavaş yavaş ülkenin güneyine doğru hareket etmesi bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya