Ömer el-Beşir, kara para aklamak ve terörü finanse etmekten yargılanıyor

Ömer el-Beşir, kara para aklamak ve terörü finanse etmekten yargılanıyor

Pazartesi, 17 Şubat, 2020 - 10:45
Hartum/Muhammed Emin Yasin

Sudan’ın devrik lideri Ömer el-Beşir, başsavcılık tarafından önceki rejimde etkin konumdaki isimlerin uluslararası terör unsurlarıyla ilişkisine yönelik soruşturmaya tabi tutuldu.

Savcılık tarafından dün yapılan açıklamada Ömer el-Beşir’in kara para aklama ile ilgili 35’inci madde, yolsuzlukla ilgili 4’üncü madde, haksız kazanç ve gayrı meşru servetle ilgili 6 ve 7’inci maddeler ile mali işlemlerle ilgili 29’uncu madde doğrultusunda sorgulandığı bildirildi.

Soruşturmaya göre Ömer el-Beşir yönetimi, Sudan merkezli cep telefonu şirketi Mobi-Tel'deki payını Kuveyt merkezli mobil telefon işletmecisi Zain’e sattı. İkinci şebeke operatörü lisansını da Güney Afrika merkezli MTN Group'a verdi.

Savcılık kaynakları tarafından aktarılanlara göre Uluslararası Polis Teşkilatı (INTERPOL), şu anda ülke dışında ikamet eden Güvenlik ve İstihbarat Başkanı Salah Abdullah Kuş'un tutuklanması için Sudan tarafından gelen talebi onayladı. Başsavcılık Kuş’u geçen aralık ayında kaçak olarak ilan etmiş ve hakkında tutuklama kararı çıkarmıştı. Şarku’l Avsat’ın kaynaklardan edindiği bilgilere göre Kuş'un her hareketi ilgili makamlar tarafından izleniyor ve halihazırda ikamet ettiği ülkeden kendilerine teslim edilmesi talep ediliyor. Kuş, haksız kazanç ve gayrı meşru servet elde etmek de dahil 4 dava ile karşı karşıya.

Kaynakların aktardığına göre Savcılık, Beşir’i eşi Vidad Babiker hakkında yazılı ifade vermesi için önümüzdeki günlerde tekrar çağıracak. Vidad Babiker, yolsuzluk ve adına kayıtlı mallar dolayısıyla kendisine yöneltilen bir dizi suçlamayla karşı karşıya bulunuyor. Hakkındaki soruşturmaların tamamlanmasından dolayı Babiker’in teminatla serbest bırakılması talebi de Savcılık tarafından reddedildi. Kaynakların aktardığına göre Savcı, Beşir'den eşinin sahip olduğu taşınmaz mallar hakkında ifade vermesini talep ediyor.

Ömer el-Beşir, Savcılık tarafından oluşturulan soruşturma komitesi önünde, 30 Haziran 1989 tarihinde kendi liderliğinde gerçekleştirilen askeri darbe ile ilgili açıklama yapmayı reddetmişti. Komite, 1989 yılında İslamcıların Sudan’da iktidara geldiği askeri darbenin planlayıcılarını ve faillerini araştırmak üzere Başsavcı tarafından kurulmuştu.

Beşir yasa dışı servet elde etmek ile yolsuzluk ve döviz bulundurmaktan suçlu bulunmuş, hakkında 10 yıldan fazla hapis cezası kararı verilmişti. Fakat mahkeme 70 yaşını geçmiş olması nedeniyle Beşir’in bir rehabilitasyon merkezine yatırılması yönünde karar verdi. Zira yasalar, 70 yaşının üzerindeki kimseler için hapis cezası öngörmüyor. Bununla birlikte Ömer el-Beşir ülkede rehabilitasyon merkezi bulunmadığından dolayı Kuzey Hartum'daki Kobar Cezaevi'nde tutuluyor.

Ömer el-Beşir ve İslamcı partiden bir dizi sivil ve askeri lider anayasal düzenin baltalanması, hükümete karşı darbe düzenlenmesi, göstericilerin öldürülmesi ve devlete karşı suç işlenmesi nedeniyle haklarından idam verilebilecek suçlamalarla karşı karşıya.


Editörün Seçimi

Multimedya