Trump'tan Rusya'ya Suriye rejimini desteklemeyi bırakma çağrısı

Trump'tan Rusya'ya Suriye rejimini desteklemeyi bırakma çağrısı

Pazartesi, 17 Şubat, 2020 - 12:30
Rus hava saldırısının ardından idlib kırsalındaki Maarat en-Nasan köyünden dumanlar yükseliyor (AFP)
Washington/Şarku’l Avsat

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde, Rusya'ya Suriye rejimi tarafından işlenen 'vahşete' yönelik desteğini durdurması çağrısında bulunduğunu ve İdlib’deki şiddete ilişkin endişelerini dile getirdiğini açıkladı.

AFP’nin aktardığına göre Trump’ın söz konusu ifadeleri, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüşmesinde, “Suriye rejiminin İdlib'deki saldırılarının durması gerekiyor” dediği bir dönemde geldi.

Çavuşoğlu, 56. Münih Güvenlik Konferansı sonrası düzenlenen basın açıklamasında, Lavrov ile görüşmesine ilişkin yaptığı yorumda, ''İdlib'de saldırganlığın durması ve artık kalıcı ateşkes tesis edilmesi gerektiğini söyledik” dedi.Türkiye'nin, 2018'de rejimin saldırısını önlemek için Soçi'de Ankara ile Moskova arasında imzalanan anlaşmanın bir parçası olarak İdlib'de 12 gözlem noktası kurdu ancak rejim güçleri bölgede ilerlemeye devam etti.

Rejim güçlerinin Türkiye’ye ait 4 gözlem noktasını kuşattığına inanılırken, Erdoğan, rejimin Şubat ayı sonuna kadar bu noktalardan geri çekilmemesi halinde askeri güç kullanacağı konusunda uyardı.

Rus heyetin geçtiğimiz hafta Ankara’yı ziyaretinde yapılan görüşmelerden somut bir anlaşma çıkmaması nedeniyle bir Türk heyeti bugün Moskova'ya gidecek.

Suriyeli muhalifleri destekleyen Türkiye ile Şam ile yakın ittifakta olan Rusya, 9 yıllık iç çatışma konusundaki farklı konumlarına rağmen Suriye konusundaki işbirliğini sürdürdü.

Suriye rejim güçleri, Rusya’nın hava desteğiyle, geçtiğimiz Pazar günü muhaliflerin elindeki son kale olan ülkenin kuzeybatısındaki İdlib bölgesine yönelik saldırılarında yeni ilerleme kaydetti.

Rejim güçleri, bu hafta sonunda ülkenin kuzeyindeki Halep şehri çevresindeki kontrolünü genişleterek, Heyetu Tahriru’ş Şam (HTŞ) ve diğer grupları buradan çıkarmayı başardı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre (SOHR), rejim güçleri 2012'den beri ilk kez Halep şehrini çevreleyen tüm köy ve kasabaların kontrolünü ele geçirdi.

Rejim güçleri, geçtiğimiz hafta M5 olarak bilinen Halep-Şam karayolunun tamamında kontrolü ele geçirmesinin ardından Halep'i çevreleyen bölgelerde yavaş yavaş ilerlemeye başladı.

Rusya, İran ve Lübnan Hizbullahı tarafından desteklenen rejim güçleri, ülkenin yüzde 70’inden fazlasını kontrol ediyor. Ancak Devlet Başkanı Beşşar Esed tüm ülkenin kontrolünü yeniden ele geçirme sözü verdi.

SOHR, rejimin Aralık ayından bu yana bölgede sürdüğü operasyonlar nedeniyle 380'den fazla sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Birleşmiş Milletler (BM) ise bu durum nedeniyle 800 binden fazla insanın evlerini terk edip kaçmak zorunda kaldığını açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya