Sudan'dan 'terörü destekleyen ülkeler' listesinden çıkma hamlesi

Sudan'dan 'terörü destekleyen ülkeler' listesinden çıkma hamlesi

Pazartesi, 17 Şubat, 2020 - 09:30
Merkel ve Hamduk Berlin'de düzenlenen basın toplantısında (DPA)
Münih/Ragide Behnam

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk ve beraberindeki heyet, Münih Güvenlik Konferansı'nın açık oturumlarına katılmasa da Almanya’da birçok önemli toplantı gerçekleştirdi.

Sudanlı heyet, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun yanı sıra Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Hollanda, Danimarka ve diğer bazı ülkelerden yetkililer ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Şarku’l Avsat’a konuşan Sudan heyetindeki üst düzey kaynaklar, tüm bu toplantıların amacının Sudan’ın adının ‘teröre destek veren ülkeler’ listesinden çıkarılması için uluslararası ve Arap ülkelerinin desteğini almak olduğunu söyledi.

Pompeo ile yapılan görüşmede bu konunun ele alındığını belirten kaynaklar, Sudan'ın adının kara listeden çıkarılmasına yardım etme konusunda Hamduk’un Pompeo’dan söz aldığını dile getirdi.

Heyetteki yetkililerden biri ise Şarku’l Avsat’a “Her zaman sözler alıyoruz ancak bunun uygulanıp uygulanmayacağını bilmiyoruz” dedi.

Ancak Hamduk’a yakın olan bir başka yetkili ise Hartum’un, 2000 yılında Yemen'deki Aden limanında demirli ABD Donanması’na ait USS Cole savaş gemisine El Kaide tarafından yapılan saldırıda hayatını kaybeden 17 askerin ailesine tazminat ödemeyi kabul etmesinin ardından engellerin kaldırıldığını ve Sudan'ı bu listeden silmenin yolunun açıldığını söyledi.

USS Cole savaş gemisini hedef alan saldırganların Sudan'da askeri eğitim alması nedeniyle ABD saldırıdan Sudan’ı sorumlu tutmuştu.

Söz konusu tazminatın ödenmesi Washington'ın kara listeden çıkarılması için Hartum'a dayatmış olduğu ön şarttı.

Hamduk’a yakın bir kaynak, “Tazminatın kabulü konusunda ABD mahkemesinin kararını bekliyoruz. Bu Sudan ekonomisinin canlanmasının önünü açacaktır” dedi.
“Ekonomik kriz en büyük zorluğumuz”

Başbakan Hamduk, Münih’te Sudanlı bir grup ile yaptığı görüşmede,  “Ekonomik kriz, geçiş hükümetinin karşılaştığı en büyük zorluk. Bu bizim en büyük endişemiz olmaya devam ediyor. Yüksek yaşam maliyeti, abluka ve ABD’nin terörü destekleyen ülkeler listesinde Sudan adının hala kalması. Biz bunu kaldırmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Pompeo ile yaptığı görüşmenin sonuçları konusunda iyimser görünen Hamduk,  bu konuyu tartıştıklarını söyleyerek, "Sanırım bu durumu çözebiliriz" dedi.

Sadece 5 ay önce kurulan hükümetin, ‘30 yıllık çok büyük bir mirasa’ sahip olduğuna dikkat çeken Hamduk, “Bir gecede çözüme ulaşmak yok. Halkımızın bizden beklentilerini biliyoruz ve bunu olabildiğince çabuk yapacağız. Tüm sorunları çözmek için çalışacağız” ifadelerini kullandı.
Almanya’nın Sudan’a açık bir ülke olduğunu ve siyasi olarak da desteklediğini belirten Hamduk, Berlin’e gelişlerinden bir gün önce Alman Parlamentosu tarafından Sudan'da kredi yatırımı yasağını kaldırma kararı alındığını hatırlatarak şöyle konuştu:

“Ülkem için bu yeni sayfa çok geniş bir çalışma alanı açacak. Bizimle teknoloji, tarım ve madencilik gibi birçok alanda çalışmak istiyorlar. Ancak en önemlisi enerji alanı. Almanya, geleneksel enerjide lider bir ülke.  Bugün, yeni bir başlangıç ​​olduğunu düşündüğümüz yasağın kaldırılmasından faydalanmalıyız.”

Almanya, görevden azledilen Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'i iktidara getiren darbenin yapıldığı 1989’da Sudan'daki kredi yatırımını askıya alma kararı vermişti.
“Almanya’dan güçlü vaatler aldık”

Almanya ziyaretinde Hamduk'a eşlik eden Sudan Enerji ve Madencilik Bakanı Adil Ali İbrahim ise Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, “Almanya'dan enerji ve elektrik sektörü açısından Sudan'ı destekleme konusunda güçlü vaatler aldık. Berlin'i ziyaret etmek ve Başbakan  Angela Merkel ile görüşmek çok önemliydi” dedi.
Şarku’l Avsat’a konuşan heyetteki kaynaklar ise şu yorumu yaptı:

“Almanların Sudan'daki kredi yatırımı yasağını kaldırmaya yönelik hamlesi iyi bir adım ancak ülkeyi ekonomik krizinden kaldırmak için yeterli değil. Sudan için önemli olan adını terörizmi destekleyen ülkeler listesinden çıkarmaktır. Çünkü bu, önemli ekonomik projeleri önlüyor ve ekonomiyi felç ediyor. ABD’nin yaptırımlarına maruz kalma korkusundan dolayı Sudan ile iş yapmaktan herkes korkuyor.”


Editörün Seçimi

Multimedya