Nahda Barajı müzakerelerinde Mısır-Etiyopya ihtilafı sürüyor

Nahda Barajı müzakerelerinde Mısır-Etiyopya ihtilafı sürüyor

Pazar, 16 Şubat, 2020 - 14:15
Kahire/ Muhammed Nebil Helmi

Mısır ve Etiyopya tarafından yapılan resmi açıklamalar, iki ülkenin Nahda Barajı müzakerelerinin ilerlemesine dair tutumlarının farklı olduğunu ortaya koydu. Kahire, müzakerelerin sona erdiğini, adil ve nihai bir anlaşma için müzakerelerin zapta geçirilmesini beklediklerini belirtirken, Addis Ababa’nın açıklamasında, su kullanımına ilişkin müzakerelerin devam ettiği bildirildi.

Şarku’l Avsat’ın Mısır resmi haber ajansı MENA’dan aktardığına göre Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, “Müzakereler sona erdi. ABD tarafının yaptığı açıklamaya göre önümüzdeki hafta içerisinde üç ülkeye imzalamaları üzere nihai bir metin teklif edilecek” ifadelerini kullandı.

Buna karşılık Etiyopya resmi haber ajansı ENA’nın aktardığına göre Su, Sulama ve Elektrik Bakanı Seleşi Bekele, suyun adil kullanım ilkesi üzerine müzakerelerin devam ettiğini ve müzakerelerin Etiyopya'nın Nil Nehri üzerindeki sürdürülebilir çıkarını etkilemeyeceğini söyledi.

ABD, Dünya Bankası temsilcilerinin huzurunda, yaklaşık 4 aydır Nahda Barajı üzerine Mısır, Etiyopya ve Sudan arasında devam edecek müzakerelere arabuluculuk yapıyor. Kahire, barajın yapımının 55,5 milyar metreküp oranındaki hissesine zarar verebileceğinden endişe duyuyor. Zira ülkede içme, tarım ve endüstride kullanılan suyun yüzde 90'dan fazlası buna dayanıyor.

Nil Havzası Ülkeleri Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Dr. Adli Sadavi, Mısırlı ve Etiyopyalı yetkililerin yaptığı açıklamalardaki tutarsızlığın, müzakerelerin başlamasından beri Etiyopya tarafının zaman kazanmaya çalışma girişiminden ve Addis Ababa’nın kamuoyuna müzakere sürecine dair güven verme tutumundan kaynaklandığını söyledi. Ayrıca önceki gün yapılan açıklamada, müzakereye katılan üç ülkenin, ABD ve Dünya Bankası'na taslak anlaşma hazırlamaları görevini verdiklerinin yer aldığına dikkat çekti.

Toplantıların çıktıları göz önünde bulundurulduğunda teknik meseleler ve işletme mekanizmasına dair müzakerelerin sona erdiğini kaydeden Sadavi, şu anda herkesin beklediği şeyin anlaşmazlık çözüm mekanizmalarının oluşturulması ve anlaşmanın uygulanması olduğunu belirtti.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Mısır, Etiyopya ve Sudan'ın çıkarlarını göz önünde bulunduran ve su haklarını koruyan nihai ve adil bir anlaşma beklediklerini dile getirdiği açıklamasında, ABD'nin her üç ülke ile olan ilişkilerinin ve Mısır ile arasındaki stratejik bağların ABD tarafından dengeli, adil ve objektif bir çıkışı netice vereceğine ilişkin duyduklarını güveni ifade etti. ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin, Başkan Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun bir anlaşmaya varılmasına dair verdikleri önemden dolayı teşekkürlerini dile getiren Şukri, ABD tarafının bu sürece en üst düzeyde katılımının ve ilgisinin Doğu Afrika'da ve üç ülke arasında istikrarı sağladığını söyledi.

Ayrıca barajın doldurulması ve işletilmesi gibi teknik konularla ilgili tüm konuların bir önceki turda bir çözüme kavuşturulduğunu ve bu meseleler ile ilgili müzakerelere son verildiğini belirten bakan, geriye kalan tüm meselelerin ‘anlaşmazlıkların çözüşmesi, koordinasyon komitesi oluşturulması ve anlaşmanın yürürlüğe girmesi’ gibi hukuki meseleler olduğunu söyledi.

Ancak Etiyopya'nın Washington Büyükelçisi Fitsum Arega tarafından yapılan açıklamada, baraj üzerindeki müzakere turunun nihai bir anlaşma olmaksızın sona erdiği belirtildi. Ayrıca açıklamada barajı dolumunun bu yılın sonunda başlayacağı ve 4-7 yıl içinde tamamlanacağı kaydedildi.

Etiyopya Su, Sulama ve Elektrik Bakanı Seleşi Bekele, Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir açıklamada, müzakereler sırasında ilerlemelerin kaydedildiğini, fakat ay sonuna kadar bir anlaşmaya varılması için daha fazla çalışmak gerektiğini söyledi. Bekele, bakanlığının önümüzdeki hafta içerisinde sonuçlara dair ulusal istişarelerde bulunacağını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya