Yeni Cezayir yönetimi Buteflika’nın enkazını kaldırmaya çalışıyor

Yeni Cezayir yönetimi Buteflika’nın enkazını kaldırmaya çalışıyor

Pazar, 16 Şubat, 2020 - 12:30
Cezayir’de siyasi ve sosyal reform sloganlarının atıldığı gösterilerden bir kare (EPA)
Cezayir/Boualem Goumrassa

Cezayir Cumhurbaşkanlığı Ofisi, eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın izlediği politikalardan miras kalan krizlerin üstesinden gelmek amacıyla 48 bakan ve valiyle ‘kalkınma ve sosyal sorunlarla’ ilgili büyük dosyaların ele alındığı bir toplantı gerçekleştiriyor. Toplantı başkentin batısındaki bir bölgede yapılacak ve iki gün sürecek. Toplantı sırasında halihazırdaki ekonomik krizin çözülmesi için bir yol haritası hazırlanacak.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, hükümeti yerel düzeyde temsil eden valilerle yapılacak olan toplantıda, ‘halkın yaşam standartlarının iyileştirilmesi, sözleşme ruhunun teşvik edilmesi yoluyla yatırımların yürütülmesi, konut dosyasının kontrol altına alınması, her yıl 3 binden fazla can alan trafik kazalarına çözüm bulunması ve sınır bölgelerindeki izolasyonun kaldırılması’ gibi meselelerin ele alınacağı bildirildi.

Hükümet, toplantı başlığı olarak geçen yılın sonunda yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri kampanyası sırasında Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun'un sloganlarından biri olan “Yeni Cezayir İçin” ifadesini seçti.

Bir hükümet kaynağının Şarku’l Avsat’a aktardığına göre Başbakan Abdulaziz Cerad, cumhurbaşkanı tarafından eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın izlediği politikalardan kaynaklanan sorunları çözmekle ve onun döneminde çeşitli düzeylerde ekilen mayınları sökmekle görevlendirildi. Bunun yanı sıra son 20 yılda, ‘iç bölgelerdeki yatırım projelerinin işadamlarına verilmesi ve devlet bankası kredileri ile büyük fonlar sağlanması’ gibi büyük hatalar yapıldı. Ancak sonuçlar vatandaşın yaşam standartlarını iyileştirecek şekilde olmadı. Özellikle sağlık hizmetleri, içme suyu, elektrik ve gaz konularında taahhüt edilen neticeler alınamadı. Bütün bunlar, kalkınma programlarında kara bir nokta olarak kaldı. Buteflika döneminde devlet bu projeler için 800 milyar dolar tahsis etti, fakat yolsuzluk nedeniyle sonuçlar hayal kırıklığı yarattı.

Hükümet yapılan hataları düzelterek muhtemel bir sosyal öfkeyi uzaklaştırmayı amaçlıyor ve yetkililer, önceki hükümet politikalarının geride bıraktığı bombaların patlamadan önce imha edilmesi hususunda konuşuyor. Buteflika’nın iktidardan el çektirilmesinden bu yana birçok işadamının hapiste olduğu biliniyor. Bu kimseler yolsuzlukla ve iç bölgelerdeki projelerin kendilerine tahsis edilmesiyle suçlanıyor.

Cezayir ekonomisi hızlı bir şekilde canlandırılmadığı takdirde, milyonlarca işçi ve devlet çalışanının ücretlerinin ödenememesi gibi bir mali kaynak sıkıntısıyla karşı karşıya kalınacak. Hapsedilen işveren şirketlerinin çalışmalarının askıya alınması, ekonomik ve sosyal durumu daha da karmaşık hale getirdi. Çünkü hükümetin 2014 yılından bu yana ekonominin felç olması nedeniyle iş sağlayamadığı binlerce vatandaş bulunuyor.

Başbakan Abdulaziz Cerad hükümetinin çalışma programını Ulusal Halk Meclisi’ne sunduğu sırada cumhurbaşkanının ve hükümetinin, “diyalog, istişare ve ortaklık yoluyla” Cezayir'i güvenli bir limana taşımak için tüm ulusal güçlerle birlikte ilerlemeye kararlı olduğunu söyledi. Ayrıca tüm siyasi güçlerin, ekonomik, sosyal ve bilimsel alandaki seçkinlerin yanı sıra bütün vatandaşların Cezayir'i inşa etmek için birlikte çalışmaktan sorumlu olduklarını dile getiren Cerad, hükümetin eylem planının halkın taleplerini karşılayacak yeni bir Cezayir inşa etmeyi amaçladığını vurguladı. Ayrıca gerek fırsat eşitliğinin temin edilmesi ve hiç kimsenin dışlanmadığı bir güven ortamının oluşturulması gerekse de ulusal ekonominin canlandırılması gibi iki ayrı cephede çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Cerad, ekonominin yönetimiyle ilgili yapılan yanlışlardan ve kötü seçimlerden etkilenen tarafları güvence altına alacaklarını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya