Çin’de alınan tedbirler koronavirüs salgınını engelliyor

Çin’de alınan tedbirler koronavirüs salgınını engelliyor

Pazar, 16 Şubat, 2020 - 13:15
Wuhan şehrinde koruyucu maske takan bir Çinli (AP)
Pekin/Şarku’l Avsat

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu (NHC) Sözcüsü Mi Feng, yeni tip koronavirüs ile mücadele alanında uygulanan tedbirlerin salgının yayılmasını engellemeye başladığını açıkladı.

Buna rağmen, Çin Komünist Partisi Disiplin ve Denetleme Merkez Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre, koronavirüs salgınının merkezi olan Hubei Eyaleti’ndeki altı siyasi yetkili, hastalığı kontrol edemedikleri için görevden alındı.

Söz konusu kişilerin görevden alınmasına ilişkin gerekçilerin, şüphelilerin karantinaya alınmasında başarısızlık, rapor edilen vaka sayısının azaltılması, yürütülen çalışmalar hakkında yanlış rapor hazırlamak ve salgın önleme işlerini ciddiye almamak olduğu bildirildi.

Diğer yandan, Çin Komünist Partisi'nin resmi gazetesi People's Daily’e göre Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, koronavirüs konusunda kamuoyu önünde açıklama yapmadan haftalar önce sorunun farkındaydı ve sorunu durdurmak için kararlı adımlar atılmasını istedi.

Şi, 4 Şubat tarihinde yaptığı bir konuşmada, koronavirüsün önlenmesine ilişkin bir takım talimatlar verdi ancak salgının patlak verdiği Hubei Eyaleti'nin başkenti Wuhan'daki yetkililer, Guinness Rekorlar Kitabı’na girme çabasıyla, 18 Ocak'ta 40 bin kişilik toplu bir ziyafet düzenleyerek söz konusu talimat konusunda yavaş davrandı.


Editörün Seçimi

Multimedya