Çin Dışişleri Bakanı: Korona’ya karşı mücadele dumansız savaş

Çin Dışişleri Bakanı: Korona’ya karşı mücadele dumansız savaş

Pazar, 16 Şubat, 2020 - 09:00
Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi Münih’te (AFP)
Tokyo-Münih-Pekin/Şarku’l Avsat

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, 1.4 milyara kişiye ulaşan Çin nüfusunun “dumanı olmayan bu savaşla” kararlı bir şekilde mücadele ettiğini belirtti.

Uluslararası topluma teşekkürlerini ifade eden Bakan Wang Yi, Pakistan’ın stoklarındaki tüm maskelerini Çin’e gönderdiği örnek davranışına işaret ederek, “Çin halkları bu iyiliğe karşı minnettardır” ifadelerini kullandı.

Bakan Wang Yi, ülkesinin yeni Korona virüsünün yayılmasını engelleme noktasında büyük ilerleme kaydettiğini belirtti. Münih Uluslararası Güvenlik Konferans’ının dünkü oturumu sırasında söz alan bakan, Çin’in çabalarının bir sonucu olarak, şimdiye kadar vakaların sadece yüzde birinin Çin sınırları dışında ortaya çıktığını ifade etti.

Çin resmi basınında çıkan bir habere göre, Pekin, virüs salgınının yayılmasıyla mücadele amacıyla aldığı ihtiyati önlemleri artırdı. Başkente gelen herkesin 14 gün boyunca evlerinden çıkmaması, karantina altında alınması ve gözlemlenmesi kararlaştırıldı.

Şarku’l Avsat’ın Pekin’den yayın yapan Beijing Daily gazetesinden aktardığı habere göre hastalığı kontrol altına almak ve şehri korumakla görevli bir grup yönetici tarafından uygulanan yeni tedbirleri ihlal eden vatandaşlara ciddi cezalar verileceği bildirildi.

Açıklamaya göre, başkente dönen Pekin sakinleri, çalıştıkları iş birimlerini ve oturdukları yerin insanlarını şehre dönüşleri hakkında bildirmeleri gerekiyor.

Duyuruda, bu şartların yurt dışından Pekin’e dönenlere uygulanıp uygulanmayacağı belirtilmedi. Daha önce alınan tedbirler kapsamında, vatandaşların hareketlerinin kontrol edilmesi ve şehirde ikamet etmeyen kişilerin şehre girişlerinin engellenmesi talep edilmişti. Ayrıca koronavirüsün (Kovid-19) ciddi şekilde etkilenen bölgelerden dönen şehir sakinlerinin karantinaya alınması istendi.

Bu önlemler, Çin sağlık yetkililerinin dün (15 Şubat) yaptığı açıklamada, Kovid-19’dan ölenlerin sayısının 1523’e yükseldiğini ilan etmesinin ardından geldi. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’na göre, yeni tespit edilen 2 bin 641 vaka sayısıyla birlikte virüs salgınından etkilenen toplam vaka sayısının 66 bin 492’ye yükseldiği belirtiliyor.

Hubei eyaletinde sadece bugün 2 bin 420 yeni vakanın tespit edildiği duyuruldu. Önceki gün kaydedilen 4 bin 823 enfeksiyon vakasıyla kıyaslandığında vaka sayısında önemli bir düşüş yaşandığı belirtiliyor. Bu kayıtlarla birlikte virüs taşıdığı teyit edilmiş toplam vaka sayısı 54 bin 406’e yükseliyor. Reuters tarafından nakledildiğine göre, klinik olarak teşhis edilen 263 vaka dahil 24 saat içinde 912 hastanın taburcu edildiği belirtiliyor.
Japonya’ya demirleyen gemi karantinada

Japonya Sağlık Bakanlığı, Yokohama Limanı’daki kruvaziyer gemisinde bulunan 67 kişinin daha koronavirüsü taşıdığını belirtti. Japonya Sağlık Bakanı, yaptığı açıklamada, Japonya kıyılarında karantinaya tabi olan kruvaziyer yolcuları için yeni analizler yapıldığını, 67 kişide yeni koronavirüsünün pozitif çıktığını ifade etti. Yapılan 217 ek tahlilin sonucunda, kendisi de virüsten etkilenen bir karantina görevlisi dışında, “Diamond Princess” adlı geminin yolcuları ve mürettebatı arasında enfeksiyon kapan kişi sayısının 285’e yükseldiğini kaydetti.

ABD’nin Tokyo Büyükelçiliği yaptığı açıklamada, ABD’nin gemideki vatandaşlarını tahliye etmeye hazır olduğunu duyurdu. Elçilik, gemide bulunan ABD vatandaşlarına yönelik mesajında, Pazar günü bir uçak gönderme niyetinde olunduğunu ifade ederek, ABD’ye vardıklarında bu kişileri 14 gün boyunca ek bir karantinaya tabi tutacağını ve buna saygı göstermeleri gerektiğini belirtti.

Mesajda ayrıca, “Olası semptomları tespit etmek için yolcular teste tabi tutulacak. Virüs belirtileri gösteren ve uçağa binecek durumda olmayan yolcuların gerekli tedavilerinin Japonya’da yapılması için Japon ortaklarımızla birlikte çalışacağız. Eğer bu uçakla yolculuğu seçmezseniz, belli bir süre ABD’ye geri dönemezsiniz” ifadelerine yer verildi.

Gemi, Tokyo yakınlarındaki Yokohama kıyılarına ulaştığında, gemideki insan sayısı 3 bin 700’den fazlaydı, ancak 200’den fazla kişinin yeni koronavirüsten enfeksiyon kaptığı teşhis edildi. Tıbbî bakım gerektiren diğer enfeksiyonlardan mustarip olan yolcular gemiden indirildi.
Fransa’da 1 hasta öldü

Fransa Sağlık Bakanı Agnès Buzyn dün yaptığı açıklamada, Ocak ayının sonundan bu yana Fransa’daki bir hastanede tedavi altında olan virüsten etkilenmiş seksen yaşındaki Çinli bir turistin öldüğünü açıkladı.

Fransız bakan, yaptığı basın toplantısında, bu ölümün “Asya dışında ve aynı zamanda Avrupa’daki ilk ölüm vakası” olduğunu belirtti. Şimdiye kadar, Filipinler, Hong Kong, Japonya ve Çin anakarası dışında yeni koronavirüsü sebebiyle sadece üç ölüm vakası kaydedilmişti.

Buzyn, Paris’teki Bichat Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde tedavi gören bu hastanın durumunun “hızla kötüleştiğini ve birkaç gün önce de kritik hale geldiğini” sözlerine ekledi. Bakan, Fransa’da teyit edilen 11 hastanın 6’sının hala hastanede tedavi gördüğünü ve sağlık durumlarının endişe verici olmadığını belirterek, bunlar arasındaki 5 İngiliz vatandaşının Alplerde virüs kaptığını, virüs bulaşan 4 kişinin de iyileştiğini sözlerine ekledi.
Güney Kore’de 366 kişi temiz çıktı

Güney Kore Halk Sağlığı Kurumu dün yaptığı açıklamada, Çin’in Wuhan kentinden tahliye edilen 366 Güney Koreliden, yapılan testlerle virüs bulaşmadığı tespit edilen ilk grubun, karantinaya alındıktan iki hafta sonra çıkmalarına izin verildiğini belirtti.

Güney Kore Yonhap Haber Ajansı’nın, Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nden naklettiğine göre, Çin’den tahliye edilen grup 31 Ocak’ta ülkeye ulaşmıştı. Koreli vatandaşların, kiralanmış özel bir ambulans uçak ile virüsün merkez üssü olduğuna inanılan Wuhan şehrinden hava yoluyla tahliye edildiği belirtildi.
Tayland’da hasta sayısı 34’e çıktı

Tayland Sağlık Bakanlığı yetkilisi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Tayland’da yeni koronavirüsü taşıyan bir kişinin daha tespit edildiğini ve Ocak ayından bu yana enfeksiyon kapanların sayısının 34’e çıktığını ilan etti.

Hastalık Kontrol Bölümü’nün genel müdürü yaptığı bir basın toplantısında, tespit edilen yeni vakada, sağlık sektöründe çalışan 34 yaşında Taylandlı bir kadının olduğunu ve bir hastayı tedavi ettiği sırada virüsten etkilendiğini belirtti. Ayrıca virüsten etkilenen 14 hastanın iyileşerek evlerine döndüğünü ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya