İran’dan Avrupa’ya nükleer anlaşmadaki taahhütlerine geri dönme şartı

İran’dan Avrupa’ya nükleer anlaşmadaki taahhütlerine geri dönme şartı

Pazar, 16 Şubat, 2020 - 08:00
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif
Münih/Şarku’l Avsat

İran, nükleer anlaşmadaki taahhütlerini yeniden uygulamaya başlamak için Avrupa ülkelerinin bir takım prosedürleri yerine getirmesini şart koştu. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, dün Münih Güvenlik Konferansı (MSC) oturum aralarında IRNA’ya yaptığı açıklamada, “Avrupa’nın uyguladığı prosedürlerin, Tahran’ı yükümlülüklerini azaltmadan önceki haline döndürmeye yeterli olup olmadığına karar verecek olan İran’dır. Avrupa, İran'ın ekonomik çıkarlarını garanti ederse, Tahran 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini yeniden yerine getirme konusunda istekli olacaktır” şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Konseyi üyeleriyle bir araya gelen Zarif, “İran, Avrupa anlaşmaya uyduğu sürece yükümlülüklerini yerine getirmeye hazır. Burada bir hayırseverlikten bahsetmiyoruz. ABD ambargosu sonucu İran halkının zarar gören hakları, ekonomik çıkarları ve çektikleri büyük sıkıntılardan bahsediyoruz. Eğer Avrupa etkili adımlar atarsa, İran da yeniden nükleer anlaşmaya dönecektir. Avrupa, vaatlerine uyar ve bu alanda pratik adımlar atarsa İran, nükleer yükümlülüklerini askıya almaya son vermeye hazır” dedi.

Öte yandan Zarif, MSC’nin oturum aralarında Ukraynalı mevkidaşı Vadim Pristayko ile bir araya geldi. Görüşmede, düşen Ukrayna uçağına ilişkin soruşturmaya yönelik iki ülke arasında işbirliği yapılması konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

IRNA’ya göre görüşmede, düşen uçakta ölenlerin ailelerinin acılarını hafifletmeye çalışmanın gerekliliği vurgulandı.

İran hava savunma sistemi, geçtiğimiz ay başkent Tahran'ın güneybatısında Boeing 737 model Ukrayna yolcu uçağını düşürmüş, uçakta bulunan 167 yolcu ve 9 mürettebattan kurtulan olmamıştı.

Zarif, Münih'teki temasları kapsamında ayrıca Kanada Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne ile de bir araya gelirken görüşmede ikili ilişkiler ve endişe duyulan ortak konular ele alındı.

Öte yandan Zarif, NBC News’e verdiği röportajda, İran’ın Ukrayna uçağına ait kara kutuyu okuyamayacağını, fakat kara kutunun başka bir ülkeye de verilemeyeceğini vurguladı.
Zarif açıklamalarını şöyle sürdürdü;

“Uluslararası havacılık kurallarına göre İran, uçağın düşme nedeniyle ilgili soruşturma yürütme hakkına sahiptir. Ancak kara kutunun kodlarının çözülebilmesi için ABD veya diğer batı ülkelerinden teknik teçhizata ve yazılımlara ihtiyaç var. Biz yardım talep ettik. Ancak ABD neden bize yardım etmedi? Bu insani bir meseledir. Neden bize gerekli teçhizatı ve yazılımları vermediler? Hala çok sayıda soru işareti var. Bu yüzden kara kutuda ne olduğunu öğrenmeyi ve gerçekten ne olduğunu bilmeyi başkalarından çok daha fazla istiyoruz.”

Şuan kara kutudaki kodların çözülüp çözülmediğine ilişkin bir soruya Zarif, “Hayır biz bu konuda tüm taraflar bir araya gelmedikçe kara kutuya dokunmayacağız” yanıtını verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya