Cezayir’de 52’inci haftasına giren protestolarda ‘ordunun siyasetten çekilmesi’ talep edildi

Cezayir’de 52’inci haftasına giren protestolarda ‘ordunun siyasetten çekilmesi’ talep edildi

Cumartesi, 15 Şubat, 2020 - 15:00
Dün Cezayir’in başkentinde düzenlenen protesto gösterisi. (EPA)
Cezayir/ Şarku'l Avsat

Cezayir’de halk hareketleri dün protestoların 52’inci haftasında yaptıkları gösterilerle yolsuzluğun sonlandırılması ve ordunun siyasetten çekilmesi taleplerini yineledi. Güvenlik güçlerinin sıkı önlemler aldığı protestolarda gösterilerin devam edeceği yönünde sloganlar atıldı.

Geçtiğimiz yıl boyunca devam eden protestolar, Cezayir’de iktidarın yüzünü değiştirdi. Gösteriler, Cezayir’in eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın devrilmesini ve eski İstihbarat Başkanı da dahil onlarca üst düzey ismin tutuklanmasını sağladı. Ülkenin yeni Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun protestolar sırasında gözaltına alınanların serbest bırakılmasına, anayasada değişiklik yapmak üzere bir komite oluşturmasına ve muhalefetle diyalog teklifinde bulunmasına rağmen eski yönetici elitlerin birçoğu halen görevine devam ediyor.

Belirli bir lideri olmayan halk hareketi daha fazla tavizde bulunulması, daha fazla göstericinin serbest bırakılması ve hükümette bulunan önde gelen isimlerin yönetimden uzaklaştırılmasını talep ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya