Çin ve Vatikan arasında yıllar sonra ilk temas

Çin ve Vatikan arasında yıllar sonra ilk temas

Cumartesi, 15 Şubat, 2020 - 12:00
Vatikan Başpiskoposu Paul Gallagher ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi (AFP)
Roma/Şarku'l Avsat

Vatikan’dan yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Paul Gallagher’ın dün Almanya’da gerçekleştirilen ‘Münih Güvenlik Konferansı’nın oturum arasında Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile bir araya geldiği bildirildi.

Reuters’in haberine göre bu onlarca yılın ardından iki taraf arasında gerçekleştirilen en üst düzey resmi toplantı oldu.

Görüşmede, 2018 yılının Ekim ayında yapılan anlaşma ele alındı. Taraflar arasındaki ilk diyalog adımı, Ekim 2018'de yapılan anlaşmayla atılmıştı. Anlaşma gereği Papa Franciscus, Çin tarafından atanmış 7 piskoposu tanımıştı. Yaklaşık 12 milyon Katolik'in yaşadığı Çin'de daha önceleri Pekin yönetiminin kontrolündeki Çin Kilisesi'ne bağlı kiliselerle, resmi olmayan ve Vatikan'a bağlı 'yeraltı kiliseleri' bulunuyor. Bu durum ülkedeki Hristiyanlar arasında anlaşmazlıklara neden oluyordu.

Wang ve Paul Gallagher, 2018'de imzalanan anlaşmanın önemini vurgulayarak, Katolik Kilisesi ile Çin halkı arasındaki diyaloğun devamı için çaba göstermeyi devam ettireceklerinin altını çizdi.

Bu görüşme piskoposların atanmasına ilişkin 2018 anlaşmasının ardından, 70 yıldan uzun bir süre aradan sonra Vatikan ile Pekin arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden kurulması için bir başlangıç ​​olarak görüldü.


Editörün Seçimi

Multimedya