Washington-Taliban ateşkesi, ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin önünü açıyor

Washington-Taliban ateşkesi, ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin önünü açıyor

Cumartesi, 15 Şubat, 2020 - 09:45
Londra-Münih-Kabil/Şarku’l Avsat – Brüksel/Abdullah Mustafa

ABD yönetiminden üst düzey bir yetkili, Washington’un Taliban Hareketi ile şiddetin azaltılması amacıyla ateşkes anlaşması imzaladığını bildirdi. Yetkili, ‘şiddeti azaltma’ anlaşmasının, ABD’nin Afganistan’dan çekilmesiyle sonuçlanabileceğini belirtti.

Yetkili, Almanya’nın Münih şehrinde düzenlenen güvenlik konferansında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 7 günlük ‘şiddeti azaltma’ anlaşmasının henüz yürürlüğe girmediğini belirtti.

ABD’li yetkililerin 18 yıldır devam eden çatışmayı hedefleyen barış görüşmelerinde son günlerde atılımlar gerçekleştirdiği bir süreçte, Taliban ile Afgan hükümet güçleri arasında çatışmaların meydana geldiği bildirildi.

Afganistan Savunma Bakanlığı, Taliban Hareketi’ne düzenlenen hava saldırısında üst düzey bir komutanın öldürüldüğünü açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında, “Afgan Hava Kuvvetleri’nin hava saldırısında Taliban Askeri Komitesi’nin önde gelen üyelerinden Mevlevi Serdar Muhammed ve 8 kişi öldürüldü” ifadelerine yer verildi.

Taliban Hareketi konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid ise yaptığı açıklamada, örgüt unsurlarının ülkenin kuzeyindeki Kunduz vilayetinde bir kontrol noktasına düzenlediği baskında Afgan hükümet güçlerinden 2’si subay 6 askerin öldüğünü belirtti.
Kritik 7 gün

Afganistan hükümeti, ABD ve Taliban Hareketi’nden kaynaklar, 7 günlük ‘şiddeti azaltma’ anlaşmasının başarılı olması durumunda yaklaşık 13 bin ABD askerinin Afganistan’dan çekilmesiyle sonuçlanacak bir barış anlaşmasının imzalanacağını belirtiyorlar.

ABD Başkanı Donald Trump, önceki gün yaptığı açıklamada, Taliban'la anlaşmanın yakın olduğunu belirterek, “Bir anlaşmaya varmak için iyi bir ihtimal olduğunu düşünüyorum” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dünkü açıklamasında, Taliban ile ABD arasındaki barış görüşmelerinde ilerleme kaydedildiğini belirtti.

2019'un son çeyreğinde Taliban ve diğer radikal örgütlerin Afganistan'da düzenlediği saldırılar son yılların en yüksek seviyesini gördü.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Brüksel’de düzenlenen NATO savunma bakanları toplantısından sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Ancak gazeteciler, toplantıdan çok ABD’nin Taliban ile yaptığı anlaşmaya odaklandı. Esper, konuya ilişkin sorular üzerine, “ABD ve Taliban bir haftalığına şiddetin azaltılması önerisini görüştü” ifadelerini kullandı.
“Durum oldukça karmaşık”

NATO toplantısının yapıldığı binada Şarku’l Avsat’a konuşan İngiliz gazeteci Tim Cooper, “Durum oldukça karmaşık. Garip olan şu ki, Taliban diyalog ve müzakerelere başlıyor ve herkes şiddetin sonlanması için çözümün neredeyse yaklaştığını zannediyor. Ancak Taliban'ın şok edici bombalı saldırılar düzenlemesine şaşırıyoruz” dedi.

Esper’in açıklamasından kısa bir süre sonra ABD Başkan Trump, bir radyo kanalına verdiği mülakatta, Taliban'la anlaşmanın mümkün olup olmadığı sorusuna, “Çok yakın olduğumuzu düşünüyorum. Bir anlaşmaya varmak için iyi bir ihtimal olduğunu düşünüyorum. Bu kesinlikle bir anlaşma yapacağımız anlamına gelmez, ama önümüzdeki birkaç hafta içinde sonucu göreceğiz” diye yanıt verdi.
Kabil tepkisi

ABD ve Taliban müzakereler aracılığıyla barış anlaşmasına giderek yaklaşırken, Afganistan resmî makamları görüşmelerde Kabil’in yer almamasına tepkili.

Afganistan merkezli Savaş ve Barış Araştırmaları Kurumu’ndan Temim Asi, “Hepimiz barış istiyoruz... Duygusal davranmayalım. Bizim (Afganlar) yokluğumuzda görüşülen belirsiz bir anlaşmayı memnuniyetle karşılamayalım” ifadelerini kullandı.

Afganistan’ın kuzeydoğusundaki Faizabad şehrinden bir vatandaş, ABD ve Taliban arasında varılan ateşkes anlaşmasını ‘anlamsız’ olarak gördüğünü belirterek, bunun hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini, ABD ve Taliban yetkililerinin şiddeti azaltmak için hiçbir adım atmadıklarını söyledi.

New York Times (NYT) gazetesinin Afgan ve ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde, Başkan Trump’ın barış anlaşmasına şartlı izin verdiği belirtiliyor. Yetkililer, “Trump, Taliban ile barış anlaşmasına şartlı izin verdi. Bu da uzun süren ABD savaşının sona erdiğinin ilanıdır” dedi.

NYT’nin haberine göre, Taliban’ın 7 günlük ‘şiddeti azaltma’ anlaşmasına bağlı kalması halinde barış anlaşması için görüşmeler resmen başlayacak ve ABD aşamalı olarak Afganistan’daki askerlerini geri çekecek.

NYT’ye konuşan bir ABD’li yetkili, “Trump, 2001 yılında başlayan ve on binlerce Afgan ve 3 bin 500 ABD askerinin ölümüne yol açan savaşta kurbanların kalıntılarını almak için ABD’nin Dover Üssü'ne Pazartesi yaptığı ziyaret sırasında planı onayladı” dedi. Yetkili, Trump’ın yeşil ışık yakmasının Taliban tarafından ‘olumlu bir hareket’ olarak karşılandığını belirtti.

Afganistan topraklarında Taliban ile Afgan ve uluslararası güçler arasında 2001’den bu yana devam eden çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi.

Taliban'ın ülkedeki 407 ilçeden 59'unu tamamen kontrol ettiği ve 119 ilçede de etkinliğinin üst düzeyde olduğu belirtiliyor. 


Editörün Seçimi

Multimedya