ABD karantina gemisindeki vatandaşlarını tahliye edecek

ABD karantina gemisindeki vatandaşlarını tahliye edecek

Cumartesi, 15 Şubat, 2020 - 12:00
Japonya'da karantina altında bulunan gemi (Arşiv-Reuters)
Tokyo/İHA

ABD'nin koronavirüsü nedeniyle Japonya'da karantina altında bulunan gemideki vatandaşlarını tahliye edeceği iddia edildi. Gemideki bir ABD vatandaşı ise, kendilerine henüz resmi bir bildirim yapılmadığını söyledi.

Japon basınının Wall Street Journal gazetesine dayandırdığı habere göre, ABD Dışişleri Bakanlığının gemideki 380 vatandaşını tahliye etmek için Japonya'ya iki uçak göndereceği belirtildi. Ateş ve öksürük gibi belirti göstermeyen kişilerin uçakla ABD'ye götürüleceği kaydedilirken, tahliyenin Pazar günü gerçekleşmesinin beklendiği ifade edildi.
"Resmi bildirim yapılmadı"

Gemideki bir ABD vatandaşı ise, kendilerine henüz resmi bildirim yapılmadığını söyledi. Gemi yönetiminin iddia hakkında yorum yapmaktan kaçındığını belirten ABD vatandaşı, bilgi almak için ABD Dışişleri Bakanlığına ulaşmaları gerektiğinin söylendiğini kaydetti.
Karantina Çarşamba sona erecek

Hong Konglu bir yolcunun gemiyi terk ettikten sonra koronavirüsü taşıdığının anlaşılması üzerine Japonya’da karantina altına alınan gemide 218 kişinin korona virüsü taşıdığı belirlenmiş, karantinanın ise 19 Şubat'ta sona ereceği açıklanmıştı. Japonya Sağlık Bakanlığı, gemideki 11 yaşlı yolcunun virüs testinde negatif çıkmalarının ardından gemiden tahliye edildiğini duyurmuştu. Söz konusu yolcuların karantina süresinin bitimini hükümetin tahsis ettiği tesiste bekleyeceği belirtilmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya