Almanya’dan Sudan hükümetine destek

Almanya’dan Sudan hükümetine destek

Cumartesi, 15 Şubat, 2020 - 07:45
Merkel ve Hamduk dün Berlin'de bir basın toplantısında (DPA)
Münih/Ragide Behnam

Almanya Başbakanı Angela Merkel, başkent Berlin’de Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk ile birlikte düzenlediği basın toplantısında ülkesinin Sudan hükümetine destekte bulunacağını söyledi.

Münih Güvenlik Konferansı öncesinde bir araya gelen iki lider başbakanlık konutunda bir görüşme gerçekleştirdi.

Alman parlamentosu, Hamduk’un Berlin ziyaretinden önce Sudan’la ilgili bir oturum düzenlendi. Alman hükümetinin “Sudan’la ikili ilişkilerin güçlendirilmesi, yeni hükümetin desteklenmesi ve ekonomik yatırım alanlarında ilişki kurulması” kararı parlamentoda onaylandı. Berlin yönetimi, 1989 darbesinin ardından Sudan’da yatırım yapılmasını yasaklamıştı. Söz konusu tarihten bu yana iki ülkenin ilişkileri, Darfur’daki insani yardımlar dışında sınırlı düzeyde olmuştu.

Merkel, Hamduk ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Sudan’da yaşananları ‘tarihi bir dönüm noktası’ olarak niteledi Merkel konuşmasında şunları söyledi:

“Berlin yönetimi geçen yıl boyunca cesur Sudan halkının adil olmayan bir düzeni sonlandırmasını ilgiyle takip etti. Ülkesini seçimlere taşıyacak Abdullah Hamduk hükümetinin siyasi ve ekonomik reformların uygulanması konusunda görevinin ne kadar zor olduğunun farkındayız. Almanya, Hartum hükümeti ile bu konuda  ortak olmak istiyor.”

Almanya’nın 2007’de BM Barışı Koruma Misyonu içinde yer aldığını hatırlatan Merkel, ülkesinin tüm bu yıllar boyunca Sudan’a insani yardımda bulunduğuna dikkat çekti.

Alman parlamentosunun aldığı kararla Sudan ile kalkınma alanında iş birliğinin yeniden başlatılmasının yolunu açtığını belirten Merkel sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sudan’ın Dostları Grubu’nda aktif bir şekilde yer alacağımızın taahhüdünü veriyoruz. Sudan’daki ekonomik durum oldukça kötü. Halk bu konuda acil bir çözüm beklentisi içinde. Dolayısıyla çok zaman kaybetmeden ortaklarımızla desteğimizi sunmak isteriz. Cumhurbaşkanımız kısa bir süre sonra iş insanlarının da yer aldığı bir heyetin başında Sudan’a ziyaret gerçekleştirecek.”

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk da 30 yıl süren ‘yatırım yasağını’ kaldırdığı için Alman yönetimine teşekkür ettiği konuşmasında şunları söyledi:

“Almanya, diktatörlüğü ortadan kaldırmamız ve bugün olduğumuz yere ulaşmamız noktasında bizi destekledi. Almanya'daki dostların destek ve yardımlarına güveniyoruz. Sudan şu an ciddi bir ekonomik krizin içinde ama bunu aşabilir. Sudan, Sahel bölgesinin ortasında stratejik bir noktada yer alıyor. Sudan’da başarılı olabilirsek, bu başarının Libya, Orta Afrika, Güney Sudan ve Somali gibi tüm komşulara da olumlu yansımaları olacaktır. Demokrasimizi güçlendirirsek örnek teşkil edebiliriz.”

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, geçen eylül ayında Sudan’ı ziyaret etmiş, Hartum’da düzenlediği basın toplantısında ülkesinin ve Avrupa Birliği’nin Sudan’ı destekleyeceğini söylemişti. Ancak aradan geçen sürede herhangi bir somut gelişme olmadı.


Editörün Seçimi

Multimedya