​Iraklı kadınlar, ülkenin ‘ikinci İran’a dönüşmesini reddediyor

​Iraklı kadınlar, ülkenin ‘ikinci İran’a dönüşmesini reddediyor

Cuma, 14 Şubat, 2020 - 15:45
Protestolara katılan Iraklı bir kadın (AFP)
Bağdat/Şarku’l Avsat

Irak’ın başkenti Bağdat’ta yüzlerce kadın, protestolardaki kadın rolünü savunmak için yürüdü.

Iraklı kadınlar, Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr’ın protesto alanlarında kadın ve erkeklerin bir arada olmasını eleştirmesine tepki olarak Irak’ın ‘ikinci İran’a dönüşmesini reddettiklerini belirtti.

Kadınların protesto alanlarına katılması, 4 aydır devam eden ve katılımların azalmaya başladığı halk hareketinin Bağdat ve güney kentlerinde yeniden canlanmasıyla sonuçlandı. 

AFP’nin haberine göre, Iraklı kadınlar, dün Bağdat’ta Sadun Tüneli’nden başlayarak, protestoların merkezi olan Tahrir Meydanı’na yürüdü. Yürüyüşe katılanlar, kadınların halk hareketindeki konumuna vurgu yapan sloganlar atarken, ‘yozlaşmış’ olarak niteledikleri siyasi elitlerin ülke yönetiminden el çekmelerini talep etti.

Kadın protestolarının hemen öncesinde Şii din adamı Mukteda es-Sadr, Twitter hesabından paylaştığı mesajda protestoları eleştirdi.

“Çıplaklık, kadın ve erkeklerin bir arada olması, ayyaşlık, ahlaksızlık ve inançsızlık…” ifadelerini kullanan Sadr, kendisi ve hareketinin ‘dine ve ulusal değerlere hakaret edilmesi karşısında sessiz ve kayıtsız kalmayacaklarını’ belirtti.

Sadr’ın mesajına rağmen, aralarında yüzlerce öğrencinin de bulunduğu Iraklı kadınlar, Tahrir ve çevresinde en az bir buçuk saat boyunca protesto yürüyüşü düzenledi. Kadın yürüyüşünün korunması için onlarca genç erkek katılımcıların iki tarafında canlı kalkan oluşturdular.

Yürüyüşe bir kadın ‘Ben devrimim… erkeklerin sessizliği ayıptır’, diğer bir kadın ise ‘kadın devrimi özgürdür’ yazılı pankartlar taşıdı.

Ellerinde Irak bayrağı olan kadınlar, ‘milyonlar nerede’ ve ‘köklerini kazıyın, bunu söyleyenler de dahil’ diye slogan attı. Köklerini kazıyın sloganı daha önce Sadr tarafından protestolar sırasında kullanılmıştı.

Kadın protestolarına katılan Rayya Asi, “İkinci İran olmamızı istiyorlar. Iraklı kadınlar, erkeklerin onlara ne yapacağını dayatmaları için doğmadı. Bizi olduğumuz gibi kabul etmeliler” ifadelerini kullandı.

Eczacılık bölümü öğrencisi Zinet Ahmed, “Bazıları birkaç gün önce bize karşı kışkırtmada bulundu. Kadını yeniden eve kapatmaya ve bizi susturmaya çalışanlar var. Ancak tüm çabalarının boşa gideceğini ispatlamak için bugün çok sayıda kadın sokağa indi. Kadının protestolardaki rolünü korumak istiyoruz. Bizi protesto alanlarından çıkarma gayretleri var ancak daha güçlü bir şekilde döneceğiz” dedi.

Sadr, geçtiğimiz hafta Twitter hesabından göstericilere yönelik 18 maddelik tavsiye listesi açıklamıştı. Listede, protesto alanlarında ‘kadın ve erkeklerin bir arada olmaması’ gerektiği ifadesi başta kadınlar olmak üzere büyük bir kesim tarafından tepki çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya