Irak’ta kabine listesi hazırlandı

Irak’ta kabine listesi hazırlandı

Cuma, 14 Şubat, 2020 - 17:00
Bağdat/Hamza Mustafa

Irak’ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Muhammed Tevfik Allavi’ye yakın isimlerden Irak Meclisi’ndeki Hayır Bayrağı bloğu lideri Muhammed el-Halidi, Allavi’nin kabinesini oluşturduğunu ve güvenoyu için meclise sunmaya hazır olduğunu söyledi.

Şarku’l Avsat’a konuya ilişkin demeç veren Halidi, Allavi’nin kabine listesini tamamladığını ve listenin yakın bir zamanda meclise sunulacağını dile getirdi.

Halidi, “Mevcut çatışma bileşenler arasında değil, Iraklıların dört aydan uzun süredir devam eden gösterilerle sunduğu tüm fedakarlıkları göz ardı ederek siyasi sahneye hakim olmak isteyen partiler arasında yaşandı” dedi.

Allavi’nin liste oluşturma aşamasında her kesimden yaklaşık 100 kişiyle bir araya geldiğini söyleyen Halidi, Allavi’nin özellikle kendisine yakın isimleri seçmekten kaçınarak bakan olarak 22 ismin tespit ettiğini bildirdi.

Hükümetin tüm siyasi güçleri içerip içermediğine ilişkin bir soruya, hükümetin Irak’ın tüm etnik, dini ve mezhepsel bileşenlerini memnun edeceği yanıtını veren, Muhammed Halidi, “Ancak partilere herhangi bir fırsat tanımadı ve bu nedenle bu partilerin birçok temsilcisi Allavi'ye saldırıyor, çünkü devam eden nüfuzlarını önünü kesti” dedi. 


Editörün Seçimi

Multimedya