​Irak’ta protestolar sürüyor

​Irak’ta protestolar sürüyor

Cuma, 14 Şubat, 2020 - 13:45
Irak’taki protestolardan bir kesit (AP)
Bağdat/Şarku’l Avsat

Irak’ta dördüncü ayına giren protesto gösterileri bugün de sürerken, siyasi süreçte reform, göstericilerin öldürülmesine karışan kişilerin hesap vermesi ve yolsuzlukla mücadele talepleri bir kez daha vurgulandı.

DPA’ya konuşan protestoculara göre bugün yüzlerce kişi protestocuların taleplerini desteklemek için gösteri ve oturma meydanlarına akın etti.

Irak’ın Bağdat, Babil, Kerbela, Necef, Divaniye, Basra, Nasiriye, Maysan ve Samava şehirlerinde Ekim ayından bu yana gösteriler devam ediyor.

Öte yandan, Iraklı Şii din adamı Mukteda es-Sadr'ın liderliğindeki Sadr Hareketi tarafından organize edilen kadın yürüyüşü de bugün yapıldı.

Birkaç gündür, Sadr'ın reform ve sosyal adımları, İslami geleneklere bağlılığı, kadınların korunması ve toplumda aktif bir oyuncu olarak rolüne verdiği desteğin ifade edilmesi için yürüyüş çağrısı yapılıyordu.

Bugün ayrıca, ABD’nin hava saldırısıyla, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ile birlikte Bağdat’ta öldürülen Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in 40. ölüm günü nedeniyle Necef’teki Vadi Selam Mezarlığı’nda büyük bir yürüyüş başlatılacak.

Haşdi Şabi, destekçilerini bu yürüyüşe katılmaya davet ederken, etkinliğe farklı şehirlerden katılacaklar için otobüsler hazırlandı.

Irak güvenlik güçleri ise göstericileri korumak için yolları kesmek, güvenlik barikatları kurmak ve sokaklara takviye polis konuşlandırmak gibi adımlar atmaya hazırlandı.


Editörün Seçimi

Multimedya