Halep'te rejime ait helikopter düşürüldü

Halep'te rejime ait helikopter düşürüldü

Cuma, 14 Şubat, 2020 - 17:15
Rejim unsurları, Suriye'nin kuzeyinde Halep'e bir füze ateşledi (Arşiv - Reuters)
Beyrut/Şarku’l Avsat

Suriye’de muhalifler ve rejim güçleri arasında İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki batı Halep kırsalında şiddetlenen çatışmalar devam ederken, Halep kent merkezi yakınlarından havalanan bir helikopter, muhaliflerin cephe hatlarına yöneldi. 

Cephe hatlarından geçişi sırasında Kuptan el-Cebel mevkisinde açılan ateşle helikopterin isabet aldığı, dumanlar yükselerek düştüğü görüldü. 

Özgür Suriye Ordusu komutanlarından General Fatih Hassan, muhaliflerin Halep'in batı kırsalında bir helikopteri düşürdüğünü ve mürettebatın öldüğünü söyledi. Tuğgeneral Hassan, "helikopterin Halep'in batı kırsalında bir saldırı görevinde olduğunu" ifade etti.
Öte yandan Suriye rejimine yakın kaynaklar, DPA'ya yaptığı açıklamada, bir helikopterinin düştüğünü ve mürettebatının öldüğünü ifade etti. Kaynaklar, helikopterin sol taraftan uçaksavar füzesi ile vurulduktan sonra düştüğünü doğruladı.

Muhaliflere ait uçak gözlemevine göre, rejimin Hama askeri havaalanından kalkan bir savaş uçağı, kulenin helikopterin düşürülmesiyle ilgili uyarısı üzerine piste geri döndü. 
Bir haftada ikinci helikopter

İdlib'in Serakib ilçe merkezinin batısında da 3 gün önce Suriye ordusuna ait helikopter düşürülmüş ve içindeki 3 kişi hayatını kaybetmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çarşamba günü, İdlib ilinde sivilleri bombalayan tüm uçakların serbestçe uçmayacağı konusunda uyarıda bulunmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya