​Myanmar’da bir kehribarın içinde dünyanın en eski arısı bulundu

​Myanmar’da bir kehribarın içinde dünyanın en eski arısı bulundu

Cuma, 14 Şubat, 2020 - 09:30
Myanmar’da bulunan arı fosili
Kahire/Hazım Bedr

100 milyon yıl önce bir arıya yapışan böcek parazitleri arının ölümüne neden oldu. Fakat o zaman arının ölümüne neden olan bu olay şimdi bilime büyük bir fayda sağlıyor. Bir ağacın üzerinde yaşanan bu olay, parazitlerin arıya yapıştığı sırada, her ikisinin birden, bir amber parçasının içine hapsolmasıyla daha da ilginç bir hal aldı.

Ohio Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan ve önceki gün Palaeodiversity Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre bulunan arının dünyanın en eski arısı olduğu belgelendi.

Amber veya diğer adıyla kehribar, iğne yapraklı ağaçların kabuğunda meydana gelen yaralanmalar sırasında, ağacın kendisini hastalıklara karşı koruyabilmek amacıyla salgıladığı zamklardan meydana gelir ve bu zamklar ağaç üzerindeki çeşitli hayvanların yapışarak reçinenin içine hapsolmasına sebep olur.

Ohio Üniversitesi Fen Fakültesi’nden Dr. George Bonnar Jr. araştırmanın dergide yayınlanmasıyla eş zamanlı olarak üniversitenin resmi internet sayfasında paylaşılan raporda, “Kretase dönemine ait olan bu arı fosilinin Myanmar’dan geldiğini, fosilin ilkel arıların tarihine ait ilk kayıt olduğu gibi aynı zamanda çağımızın arılarına saldırmaya devam eden böcek parazitinin de ilk örneğini taşıdığını” ifade ediyor.

Arı fosilleri hakkındaki kayıtlar oldukça geniş bir yelpaze arz ediyor. Fakat bu kayıtların birçoğu 65 milyon yıl öncesine ait kalıntılardan oluşuyor ve bu fosil arı örnekleri modern arılarla oldukça benzerlik gösteriyor. Dr. Junior, 100 milyon yıl öncesine ait bu çalışmadaki arı fosili gibi örneklerin, arıların geçirdiği evrim hakkında bize daha fazla bilgi vereceğine dikkat çekiyor.

Keşfedilen fosil arı, erik renginde kılları, arka bacaklardaki bir çift kesicileri ve yan damarlarının bazı özellikleri bakımından günümüz arılarının özelliklerini taşıyor. Fakat bu taşlaşmış arıyla ilgili çalışmanın belgelediği benzersiz özelliklerden biri, söz konusu arının eşekarılarının bazı özelliklerini taşıyor olması ve bunun da arının evrimine işaret ediyor olması.

Dr. Junior, “çalışmanın ayrıca, parazitlerin arıya yapışmasından önce, arının polen toplandığını ortaya koyduğunu” söylüyor ve “arının üzerinde görülen çok sayıda polenin bunu gösterdiğini” belirtiyor.


Editörün Seçimi

Multimedya