​Big Ben’in restorasyonu 80 milyon sterline mal olacak

​Big Ben’in restorasyonu 80 milyon sterline mal olacak

Cuma, 14 Şubat, 2020 - 09:15
Londra’da bulunan Big Ben Saat Kulesi’nin restorasyonu (AFP)
Londra/Şarku’l Avsat

İkinci Dünya Savaşı’nda bir bombanın neden olduğu zararın beklenenden daha büyük olması ve yapıda asbest ile kir bulunması gibi etkenler, iki yıl önce başlanan ünlü Big Ben Saat Kulesi’nin restorasyon çalışmalarının maliyetinin artmasına yol açtı.

İngiltere Parlamentosu’ndan yapılan açıklamaya göre, ünlü saatin yer aldığı Elizabeth Kulesi’nin eski ihtişamına kavuşturulması için yapılan restorasyon çalışmalarının 80 milyon sterline (95 milyon euro) mal olması bekleniyor. Nazi bombalarından kurtulmayı başarmasına rağmen, Mayıs 1941 tarihinde Avam Kamarası'nın ana salonunu hedef alan bir hava saldırısı yüzünden kulenin çatısı ve yan cephesi hasar gördü.

Reuters haber ajansına göre kulenin son restorasyonunun süresi uzatıldı ve 13 ton ağırlığındaki çanı bu çalışmalar nedeniyle sessizliğe büründü. Söz konusu çalışmaların önümüzdeki yıl tamamlanması bekleniyor. Restorasyonun maliyeti için düşünülen rakam, 2017 yılında 32 milyon sterline (38 milyon euro) çıktı ancak daha sonra restorasyon için 19 milyon sterlin daha (22 milyon euro) gerekli olduğu ifade edildi.

Avam Kamarası Genel Direktörü Ian Ailles yaptığı açıklamada “Restorasyon çalışmalarının maliyeti beklenenden daha karmaşık” ifadelerini kullandı. İngiliz siyasetçilerin onaylaması gereken bu ek masraflara rağmen 96 metre uzunluğa sahip kulenin tekrar açılması planlandığı şekilde, 2021 yılında gerçekleştirilecek.

AFP’ye göre, yapılan çalışmalar kulede oluşan çatlakların ve aşınan yüzeyin onarılmasına ek olarak saatin kadranı ve çalışma mekanizmasını tamir etmeyi amaçlıyor. Bu şekilde kadranın çerçevesi 19. yüzyıldaki asıl rengine kavuşturulacak. 1856 yılında mühendis Augustus Pugin tarafından tamamlanan Neogotik mimari tarza sahip yüksek yapı, zaman geçtikçe önemli ölçüde bozulmaya uğradı ve 46 santimetrelik bir eğime sahip oldu.

Brexit’i destekleyen kesimin, 31 Ocak’ta İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkmasını kutlamak için saati çalıştırma çabaları da başarısız olmuştu.

Bunun yerine saatin bir fotoğrafı başbakanlık binasının ön yüzüne yansıtılarak ses kaydı yoluyla çan sesi çalındı. 2012 yılında adı Elizabeth Kulesi olarak değiştirilen kulenin restorasyon çalışmalarının, 4 milyar sterline mal olan ve 2020 yılının ortasında başlaması planlanan Westminster Sarayı’nın restore edilme faaliyetinden ayrı olduğu belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya