NATO Irak’ta eğitim misyonunu genişletmeyi hedefliyor

NATO Irak’ta eğitim misyonunu genişletmeyi hedefliyor

Cuma, 14 Şubat, 2020 - 08:45
IKBY’nin silahlı gücü Peşmerge birlikleri mezuniyet töreni düzenliyor (AFP)
Brüksel/Şarku’l Avsat

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Irak’ta eğitim misyonunu genişletilmesi konusunda uzlaşıya varıldığını bildirdi.

Stoltenberg, Brüksel’de düzenlenen ve iki gün süren NATO Savunma Bakanları toplantısında yaptığı açıklamada, katılımcıların Irak’ta eğitim misyonunu genişletilmesi hususunda mutabık kaldıklarını belirtti.

Stoltenberg, savunma bakanlarının, Irak'ta ABD öncülüğündeki DEAŞ Karşıtı Uluslararası Koalisyonunun mevcut eğitim faaliyetlerinden bazılarının NATO tarafından üstlenilmesi önerisine yeşil ışık yaktığını ancak bu kararların hayata geçmesi için Bağdat hükümetinin onay vermesi gerektiğini söyledi.

Brüksel’deki toplantıya katılan üst düzey yetkililer, Reuters’a verdiği demeçlerde, toplantı sırasında uluslararası koalisyonun yükünü hafifletmek amacıyla Irak’ta eğitim faaliyetlerini artırma fikrinin görüşüldüğünü aktardı. NATO ve uluslararası koalisyon Irak’ta sadece askeri operasyonlar yürütmüyor aynı zamanda ‘eğitim ve danışmanlık’ görevini de yerine getiriyor. Uluslararası koalisyon ve NATO, söz konusu iki görevi, 3 Ocak’ta İranlı General Kasım Süleymani’nin ölümüyle sonuçlanan ABD hava saldırılarından sonra askıya almıştı. ABD Başkanı Donald Trump, daha önceki bir açıklamasında, NATO’ya Ortadoğu'daki askeri faaliyetlerde rolünü artırma çağrısında bulunmuştu.

Reuters’ın haberine göre, ABD'nin NATO nezdindeki daimi temsilcisi Kay Bailey Hutchison, Irak’la ilgili alınan karara ilişkin, “Bunun kesinlikle Başkan Trump'ın isteğine yanıt olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles, yaptığı açıklamada, “İspanya ilk etapta Bağdat yakınlarında konuşlanmış kuvvetlerimizin NATO komutası altına girmesini kabul ediyor. Önemli olan güçlerin varlığıyla ilgili Irak hükümeti ve halkının aynı fikirde olmasıdır. Çünkü biz barış görevini yerine getiriyoruz, savaş değil” dedi.

Irak hükümetinden konuya dair henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak Robles, taraflar arasındaki müzakerelerin sürdüğünü belirterek, tüm göstergelerin Irak hükümetinin olumlu bir pozisyon alacağına işaret ettiğini söyledi.

DPA’nın haberine göre, Irak Başbakanı Askeri Sözcüsü Abdulkerim Halaf, konuyu NATO’daki muhataplarıyla görüşme ve iş birliğinde yeni bir pencere açması için iki heyet kurduklarını bildirdi.

Halaf, Irak’ın resmi haber ajansı INA’ya yaptığı açıklamada, “Irak hükümetinin NATO ile ilişkileri şekillendirmek için birçok seçeneği bulunuyor. Bu seçenekler halen tartışılıyor ve müzakere ediliyor. Çünkü bu durum tek bir ülkeyle değil, ittifak içindeki pek çok ülkeyle bağlantılı” dedi.

Halaf, NATO ile müzakereleri yürütmek amacıyla, biri Maliye Bakanlığı, diğeri Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Falih el-Feyyad’ın başkanlığında iki heyetin kurulduğunu aktardı. Halaf, görüşmelerin halen devam ettiğini belirtti.

Irak’taki NATO misyonu 2018 yılında Kanada liderliğinde kuruldu. Bu misyonda Irak askerlerini eğiten yaklaşık 500 asker bulunuyor. Buna karşılık, 2014 yılında kurulan ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyonun Irak'ta büyük bir bölümü ABD güçleri olmak üzere 8 bin civarında askeri bulunuyor. Koalisyon güçleri, Irak'ın DEAŞ’ı 2017 sonlarında yenilgiye uğrattığını ilan etmesinden bu yana örgüt kalıntılarına ve uyuyan hücrelere yönelik hava saldırıları ve gözetleme operasyonlarına odaklandı.

Diğer taraftan Irak Ortak Operasyonları Komutanı Abdulemir Yarullah, Anbar vilayeti ile Suriye ve Ürdün sınırında terör kalıntılarına yönelik askeri operasyon başlattıklarını bildirdi.

DPA’nın haberine göre, Yarullah, operasyonlara sınır birlikleri, kara birlikleri ve Bağdat Operasyonlar Komutanlığı birliklerinin eşlik ettiğini belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya