Lavrov ve Çavuşoğlu Münih’te bir araya gelecek

Lavrov ve Çavuşoğlu Münih’te bir araya gelecek

Cuma, 14 Şubat, 2020 - 14:00
İHA
Berlin/Şarku’l Avsat

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile önümüzdeki Pazar günü Münih'te görüşecek.

Rusya merkezli Interfax haber ajansına göre Lavrov ve Çavuşoğlu, Pazar günü Almanya’da yapılacak Münih Güvenlik Konferansı'nın oturum aralarında bir araya gelecek.

Söz konusu görüşme kararı, Türkiye ve Rusya’nın, 2018 yılında varılan İdlib barış anlaşmalarının ihlali konusunda karşılıklı suçlamalarda bulunması ve bölgede karşı karşıya gelerek her iki tarafta da ölümlerle sonuçlanan çatışmalar yaşanmasının ardından geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki anlaşma, Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib bölgesinden terörist grupların çıkarılmasını öngörüyor.  

İdlib'deki bu gruplar, Suriye rejimi ve Rusya’nın askeri tesislerine karşı saldırılar düzenliyor.

Reuters’a göre Türkiye’nin bölgedeki ateşkesi ihlal eden unsurlara karşı güç kullanacağına ilişkin uyarısının ardından, Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ankara’nın İdlib’deki durumla ilgili açıklamalarını eleştirdi.

Rus savunma ve dışişleri bakanlıkları tarafından yapılan son açıklamalarda, Türkiye'ye karşı söyleminin tonu artarken, İdlib çevresindeki durumun kötüye gitmesinden doğrudan Türkiye suçlandı.

Moskova son zamanlarda Ankara’yı doğrudan eleştirmekten kaçınıyordu. Ancak analistlere göre Moskova, Ankara’nın İdlib’e yönelik rolünü azaltması ve kabul edilebilir anlaşmalara yanaşması için doğrudan baskı yapmaya başladı.
Rusya, Türkiye'yi suçluyor

Savunma Bakanlığı, İdlib’de yaşanan krizin nedeninin, Türkiye'nin anlaşmalara ilişkin yükümlülüklerini yerine getirememesi olduğunu öne sürdü.

Dışişleri Bakanlığı ise Türkiye’yi İdlib bölgesinde gerginliğin artmasından sorumlu tutarak, Soçi Muhtırası kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmediğini iddia etti.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova, “Bölgedeki mevcut bozulmanın nedeninin, Türkiye'nin 17 Eylül 2018'de imzalanan Soçi Mutabakatı kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmemesinden ve Ankara'nın Suriye'nin kuzeydoğusuna ılımlı muhalif unsurlar olarak isimlendirilen grupları devretmesinden kaynaklandığını görüyoruz” dedi.

Rusya’nın Astana süreci çerçevesinde varılan anlaşmalara bağlı kalmayı sürdürdüğünü dile getiren Zaharova, Moskova'nın bunların tam olarak uygulanmasını amaçlayan ortak çalışmalara devam etmeye kararlı olduğunu söyledi.

Rusya dışişleri ve savunma bakanlıklarından bir heyet, İdlib bölgesindeki gerilimin çözülmesini görüşmek üzere geçtiğimiz günlerde Ankara'yı ziyaret etti.


Editörün Seçimi

Multimedya