HRW: Burhan Darfur için UCM ile işbirliği yapacak

HRW: Burhan Darfur için UCM ile işbirliği yapacak

Perşembe, 13 Şubat, 2020 - 10:45
Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan (AFP)
Hartum/Şarku’l Avsat

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan'ın Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) ile Darfur olayları davası için işbirliği yapacağını açıkladı.

Burhan, devrik Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in savaş suçları ve soykırım suçlarından yargılanması için UCM'ye teslim edileceğini açıklamıştı.

UCM ayrıca, Darfur olayları sebebiyle aranan diğer dört Sudanlının da ortaya çıkarılmasını talep ediyor.
HRW Başkanı Burhan ile görüştü

HRW Başkanı Kenneth Roth, Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan ile görüştüğünü açıkladı. Konuyla ilgili olarak Reuters’a telefon üzerinden verdiği demeçte Roth, el-Burhan ve Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk ile Hartum’da yaptığı görüşmelerde, “Hükümetin, UCM ile tam işbirliği yapmaya hazır olduğu açıktı” ifadelerine yer verdi.

Sudan hükümeti, Darfur’daki isyancı gruplarla birlikte aranan tüm kişileri mahkemenin huzuruna çıkarma konusunda UCM ile 11 Şubat'ta anlaşmaya vardı. Anlaşma, yeni Sudan hükümeti ile Darfur’daki ve ötekileştirilmiş diğer bölgelerdeki isyancılar arasında yıllardır süren çatışmaların ardından, bir barış anlaşmasına varılması amacıyla yapılan görüşmeler çerçevesinde gelişti.

Gözlemciler, Egemenlik Konseyi’nin sivil üyelerinin UCM ile işbirliği yapmayı kabul etseler de, Konseyin askeri üyelerinin bunu kabul edip etmeyeceğinin açık olmadığına işaret ediyor. Bununla birlikte Roth, el-Burhan’ın bu adıma verdiği destek için şartlar koymadığını söyledi.

Roth, “General ile yaptığımız toplantıda işlerin nasıl seyredeceğinden emin olamamıştık, fakat hükümetin diğer yetkililerinden duyduklarımız bunu tam olarak doğruladı” ifadelerini kullandı. Ayrıca, “Tam bir işbirliği sözü verdi. Şimdi elbette asıl soru şudur, Beşir ve diğer dört kişi Lahey’e teslim mi edilecek, yoksa yerel davaların yürütülmesinde güçlü ve adil bir mahkeme Lahey’le işbirliği mi yapacak? UCM, yalnızca devletlerin kendilerinin yargılamak istemedikleri veya yargılamaya güç yetiremedikleri durumlarda suçluları yargılamak için müdahale eder” şeklinde eklemede bulundu.

HRW’den yapılan açıklamada da, el-Burhan ve Hamduk ile çok olumlu görüşmeler yapıldığı ifade edilirken, diğer taraftan “bunlar sadece söylenmiş sözlerdir, icraat değildir” denilerek, bunun için hala çok erken olduğu konusunda uyarıda bulunuldu.

Etnik, dini ve kabilesel gerilimlerin dinmek bilmediği Sudan, Beşir’in darbe yaptığı yıllarda kuzey ile güney arasında 21 yıllık bir iç savaşın ortasındaydı.

Beşir rejimi 2005 yılında bu ihtilafı bir anlaşma ile sonlandırsa da, eş zamanlı olarak ülkenin batısındaki Darfur’da bir başka kriz patlak verdi.
Etnik Temizlik iddiaları

Beşir Darfur’da, Arap olmayanlara yaptığı ağır baskıya tepki olarak karşılaştığı isyanda etnik temizlik yoluna gitmeyi seçti. Arap kabileleri silahlandırdı, Cancavid milislerini Afrikalı kabilelerin üzerine saldı. Yüz binlerce kişi yaşamını yitirdi. Darfur’da yaşananlar, UCM'nin insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle Beşir hakkında tutuklama emri çıkarmasıyla sonuçlandı.

BM raporlarına göre, Darfur bölgesinde, 2003'ten bu yana hükümet güçleriyle ayrılıkçı silahlı hareketler arasındaki çatışmalarda, yaklaşık 300 bin kişi hayatını kaybetti, 2,5 milyon kişi yerlerinden edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya