Netflix, Suudi yapımı 6 filme kapılarını açtı

Netflix, Suudi yapımı 6 filme kapılarını açtı

Perşembe, 13 Şubat, 2020 - 11:15
Cidde/Aişe Caferi

Son yıllarda Suudi Arabistan film endüstrisinde kayda değer bir dönüşüm yaşanırken, Suudi filmleri uluslararası ödüller kazandı.

Suudi Arabistan, film severler için ‘Kızıldeniz Film Festivali’ ile ülke tarihinde bir ilke imza atmaya hazırlanırken, Netflix, 27 Şubat’tan itibaren ‘Çöldeki Altı Pencere’ ismi adı altında 6 kısa filmin gösterimi için özel hakların verildiğini duyurdu.

Suudi Arabistan yapımı 6 ödüllü film, heyecan verici içeriğiyle, Suudi toplumunu ilgilendiren birçok sosyal konuyu ele alıyor. Netflix’te gösterilecek yeni kısa film serisi, dünya çapındaki izleyicilere, Suudi yapımcıların eserleri hakkında bilgi edinmesine fırsat sağlıyor.

Netflix'ten İçerik Edinme ve Lisans Başkanı Neha et-Tayyib konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ‘dünya çapında çok sayıda içerik oluşturucu ve harika hikâyelerin nerede olursa olsun izleyicileri etkileyebileceğine inandıklarını’ söyledi.

‘Telfaz11’ İcra Direktörü Ala Fedan, “Netflix’e 6 kısa filmimizi sunmaktan gurur duyuyoruz. Tüm dünyadaki 167 milyon izleyiciye Suudi yeteneklerini sunmaktan dolayı mutluyuz “ diyerek Telfaz11 gibi yetenekli içerik oluşturucuların her zaman büyük işler başardığını ifade etti. Fedan açıklamasında, Telfaz11’in yerel kültürün ilham verici hikâyelerini sunduğunu belirterek, tüm dünyanın bu yapıtları görmesi için sabırsızlandıklarını dile getirdi.

Senarist ve aynı zamanda yönetmen olan Bedr el Hamud ise Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, atılan bu adımın dünyanın Suudi kültürüne olan ilgisini artıracağına dikkati çekerek, sahip oldukları yeteneğin boyutları için bir önemli bir fırsat olduğunu belirtti. Açıklamasında uluslararası sinemanın Suudi Arabistan’ın bu sektördeki yeteneklerine yoğunlaşacağına dikkati çeken Hamud, ‘Barakah Meets Barakah’ isimli filmin daha önce Netflix’te yayınlandığını ve bunun kendileri için iyi bir deneyim olduğunu vurguladı. Hamud ayrıca, “Bugün dünya, gençliğimiz ve yaratıcılıkları ile yaptığı filmleri görecek” dedi.

Çölde 6 pencere serisinin 27 Şubat tarihinde Riyad saatiyle 11:00’de başlaması bekleniyor. Seri, 2017 yılında Los Angeles’ta düzenlenen Bağımsız Film Festivali’nde en iyi kısa film ödülü alan ‘Sumiyati Ateşe Mi Giriyor?’ filmi ile başlayacak.

Netflix’in haklarını aldığı 6 film şöyle; Sumiyati Ateşe Mi Giriyor?, ‘27 Şaban’ / Yönetmen: Muhammed Selman, ‘Vasati’, ‘Depresyondan manzara’ / Yönetmen: Faris Kuds, ‘Sıçan’ /Yönetmen: Faysal el Amir ve ‘Perde’ /Yöneten: Muhammed Selman.

Diğer yandan, film sektörünü destekleme adımlarının bir parçası olarak Suudi Arabistan çeşitli film festivallerine ev sahipliği yapıyor. Bu bağlamda, Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde Mart 12-21 tarihleri arasında düzenlenecek Uluslararası Kızıldeniz Film Festivali için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya