Çin'deki salgında ölü sayı bin 368'e çıktı: Bir günde 242 kayıp

Çin'deki salgında ölü sayı bin 368'e çıktı: Bir günde 242 kayıp

Perşembe, 13 Şubat, 2020 - 09:15
Bazı hastalarda virüsten kurtulduktan sonra yeniden korona vakasına rastlanıldı (DPA)
Pekin/İHA

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) ‘Covid-19’ adını verdiği koronavirüsünün bilançosu bin 368'e ulaştı. WHO, günlük vaka sayısında azalma görülmesine rağmen virüsü ‘çok ciddi bir tehdit’ olarak nitelendirerek uyarıda bulundu.

Koronavirüsünün neden olduğu ölümlerin yüzde 99,9’u Çin’de yaşandı. Diğerleri ise yine Çin vatandaşlarının yaşadığı Hong Kong ve Makao’da görüldü.

AFP’nin haberine göre, Çin sağlık yetkilileri tarafından yapılan güncel açıklamada, bin 368 kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybettiği, şuan ise 60 bin 329 vakanın bulunduğu bildirildi. Diğer yandan, Ulusal Sağlık Komisyonu’na göre vaka sayısında günlük bir düşüş yaşandı. Zirâ Pazartesi günü 3 bin 62, Salı günü 2 bin 478, dün ise 2 bin 15 vaka kaydedildi. Ülkede 2002-2003 yıllarında görülen SARS virüsü ile mücadelede öncü rol alan bilim adamı olan Zhong Nanshan, salgının Şubat ayı ortalarına veya sonlarına kadar doruk noktasına ulaşacağını ifade etti.

Yeni vaka kaydı (97), 2 Şubat’tan bu yana günlük vakalardaki ilk düşüşe işaret ediyor. Diğer yandan Salı günü ise 108 ölüm kaydedilmişti. Çin haber ajanslarından alınan bilgilere göre, yetkililer, ülkenin kuzeyindeki Tientsin şehrindeki bir alışveriş merkezinde, 31 Ocak’ta virüs teşhisi konulan bir personelden dolayı 39 kişinin birden salgına yakalandığını bildirdi.

Diğer yandan, Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA), 19 Nisan tarihinde yapılması planlanan Formula 1 Çin Grand Prix’in salgın sebebiyle, daha sonradan belirlenecek bir tarihe ertelendiğini açıkladı.

WHO Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise, salgın nedeniyle ölenlerin yüzde 99,9’unun Çin’de görülmesine rağmen, yeni tip koronavirüsün tüm dünya için ‘ciddi bir tehdit’ oluşturduğunu ifade etti. WHO, ülkelere virüsle ilgili araştırmalarında kullanmak üzere veri alışverişi yapma çağrısında bulundu. Zirâ yaklaşık 30 ülkede 400’ün üzerinde vaka kaydedildi.

Japonya’nın Yokohama Limanı’na demirleyen Diamond Princess adlı yolcu gemisinde yaşanan vakaların ise 174’e çıktığı, ölü sayısının ise biri karantina birimi görevlisi olmak üzere 39 olduğu doğrulandı.

Japonya Sağlık Bakanı Katsunobu Kato, dün gazetecilere verdiği demeçte, gemide yapılan test sonucunda 53 kişiden 39'unda koronavirüs tespit edildiğini açıkladı. Kato, “Bu noktada, tedavi edilenler arasında 4 kişinin ya bir solunum cihazında ya da yoğun bakım ünitesinde çok ciddi durumda olduğunu doğruladık” ifadelerini kullandı.

Binlerce yolcu ve mürettebatın bulunduğu Diamond Princess, Hong Kong’dan gelen birinin virüs taşıdığının anlaşılmasının ardından, Japonya’ya vardığından bu yana karantina altında. Japonya makamları, toplam 3 bin 711 yolcudan yaklaşık 300’ünün muayene edildiğini, vakaların ise yerel tıbbi tesislere yollandığını açıkladı.  

Son günlerdeki muayeneler ise, vakalara temas eden kişileri de içerecek şekilde genişletildi. Gemide karantina altındaki yolcuların ise kısa bir müddet haricinde odalarından çıkmamaları, maske takmadan dolaşmamaları, birbirlerine yaklaşmamaları ve ateş ölçerlerini yanlarında bulundurmaları isteniyor. Gemideki karantina durumunun 19 Şubat’a kadar sürmesi bekleniyor. 

Korona aynı zamanda Avrupa’da da endişe verici bir hale gelmeye devam ediyor. Almanya’da 16, Fransa’da 11, İtalya’da ise 3 vaka görüldü. Hayatında Çin’i hiç ziyaret etmemiş olan bir İngiliz, Singapur’da yakalandığı virüsü Fransa ziyareti sırasında arkadaşlarına bulaştırdı. Salı günü ‘tamamen iyileştiğini’ söyleyen bu adam, salgın yaklaşık 11 kişiye bulaşmış oldu. Bunlardan beşi Fransa’da diğer beşi İngiltere’deki hastanelere, bir kişi ise İspanya’nın Mayorka adasındaki hastaneye kaldırıldı. Bu vakaya kadar, yurtdışında kaydedilen vakaların çoğu, virüsün odak noktası olan Vuhan şehrinden dönenlerle bağlantılıydı.

Salgının merkezi olup karantina altına alınan Hubei eyaletine yaklaşık 3 haftadır giriş çıkışlar yasaklanmış durumda, ancak temel ihtiyaçların geçilmesine izin veriliyor. Vuhan’da ise vatandaşlara uygulanan kısıtlamalar artırıldı, konutların giriş ve çıkışlarında katı kurallar uygulanmaya başladı.
Hubei parti sekreteri görevden alındı

Çin'de iktidarda bulunan Çin Komünist Partisi'nin Hubei Eyalet Sekreteri Jiang Chaoliang görevinden alındı. Devlet medyasında yer alan haberde, eyalet sekreterliği görevine Şanghay Belediye Başkanı Ying Yong'un getirildiği belirtildi. Söz konusu adımın, kamuoyundaki tepkileri gidermek üzere atıldığı, salgınla mücadele sürecinin Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'e yakın isimlerden olarak bilinen Ying Yong ile daha etkin şekilde yürütülmesinin planlandığı belirtiliyor.

Öte yandan Wuhan'da Ma Guoqiang'dan boşalan parti sekreterliği koltuğuna ise Wang Zhonglin getirildi.


Editörün Seçimi

Multimedya