Cezayir Başbakanı'ndan Buteflika'ya 'iktisat kurumlarını çökertme' suçlaması

Cezayir Başbakanı'ndan Buteflika'ya 'iktisat kurumlarını çökertme' suçlaması

Çarşamba, 12 Şubat, 2020 - 15:15
Cezayir Başbakanı Abdulaziz Cerrad yeni hükümetin programını dün Ulusal Halk Meclisi’ne sundu (EPA)
Cezayir/Boualem Goumrassa

Cezayir Başbakanı Abdulaziz Cerrad yeni yönetimin, etkilerini hızla silmek istediği eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika dönemine işaret ettiği açıklamasında ülkede kötü yönetime, iktisat kurumlarının sistematik şekilde çökertilmesine ve yeteneklerin ötekileştirilmesine yol açan eski uygulamalara son verileceğini vurguladı.

Bir ayı aşkın bir süre önce hükümeti kurmakla görevlendirilen Cerrad, yeni hükümetin programını sunmak üzere Cezayir Parlamentosu’nun alt kanadı Ulusal Halk Meclisi’nde milletvekillerine konuşma yaptı. Cerrad, ülkenin zorlu ve kırılgan mali durumunun bilindiğini vurguladığı konuşmasında hükümetin ekonomik ve sosyal açıdan tüm sorumluluğu üstleneceğini söyledi.

Cerrad, devletin kötü bir şekilde yönetilmesinin ve ülkenin kaynaklarını yağmalayan otoriter uygulamaların olumsuz etkilerini ortadan kaldırma sözü verdi.

Gözlemcilere göre Cerrad açıklamalarıyla ‘anayasa dışı güçlere’, yani eski Cumhurbaşkanı Buteflika'nın ülkeyi yönetemediği dönemlerde onun adına anayasaya aykırı kararlar almakla suçlanan isimlere işaret etti.

‘Anayasa dışı güçler’ ifadesini ilk kez Buteflika’nın istifası sonrası eski Başbakanı Ali Bin Felis kullanmıştı. Ardından mevcut Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun tarafından da yinelendi. Anayasa dışı güçler olarak adlandırılan kişiler arasında eski Başbakan Ahmed Uyahya, Buteflika'nın Seçim Kampanyası Koordinatörü Abdulmelik Sallal ve Buteflika’nın kardeşi Said Buteflika bulunuyor. Söz konusu isimler, çıkarıldıkları mahkemelerce ağır hapis cezalarına çarptırıldılar.

Başbakan Cerrad konuşmasında ülkenin ‘ekonomik kırılganlık sıkıntısı’ çektiğini, genel bütçenin petrol piyasasındaki dalgalanmalardan etkilendiğini ve bütçe açığının 2019'da daha da arttığını belirtti. Dış ticaret açığının geçen yılın sonuna kadar 10 milyon dolara ulaştığına dikkat çeken Cerrad, döviz rezervlerinin 2018 yılına kıyasla 2019’da 17 milyardan daha aşağı düştüğünü söyledi. Cerrad, 2017'de gayri safi yurt içi hâsılanın yüzde 26’ına eşit olan kamu borcunun 2019'da yüzde 45'ine yükseldiğini bildirdi..

Eski Başbakan Nureddin Bedevi hükümetini de eleştiren Cerrad, ekonominin 2019 yılında yeterli kaynak olmadan alınan kararlar ve taahhütler nedeniyle büyük ölçüde etkilendiğini ancak durumun zorluğuna ve karmaşıklığına rağmen yeni hükümetin pes etmeyeceğini vurguladı. Yeni hükümet programının getirdiği ‘kapsamlı siyasi, ekonomik ve sosyal reformlara’ övgüde bulunan Cerrad, kapsamlı bir atılımla zorlukların üstesinden gelme sözü verdi.
İnsani gelişim, enerji geçişi, bilişim ve dijitalleşme ekonomisi alanlarında yeni bir sözleşme ile tüm girişimleri özgürleştirileceklerini söyleyen Cerrad şu ifadeleri kullandı:

“Tıpkı Kasım kuşağının (1954'teki Cezayir’in kurtuluş savaşı olan Kurtuluş Devrimi dönemi) imkansız olduğu düşünülen kurtuluşa ve bağımsızlığa ulaştığı gibi, bugünün kuşağının da Cezayir'in üzerindeki baskılardan kurtulacağından ve yeniden refahı tesis edeceğinden şüphem yok.”

Cerrad, hükümet programını geçen yıl rejime karşı başlayan protesto hareketleri nedeniyle istifa etmek zorunda kalan milletvekillerinin boş bıraktığı sandalyeler nedeniyle az kişinin bulunduğu bir salona okudu. Yapılan değerlendirmeler söz konusu programın onaylanmasının beklendiği yönünde. Program daha sonra nihai onay için parlamentonun üst kanadı olan Millet Meclisi'ne gönderilecek.

Gözlemciler, Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun yönetiminin tüm geliri sürekli dalgalanmalar yaşayan petrol piyasasına bağlı olan ülkedeki mali krizi çözmek için çok fazla seçeneği olmadığı görüşünde. Ancak Cerrad’ın dün açıkladığı hükmet programında Tebbun’un seçim kampanyasında vaat ettiği ‘kaçak para’ konusunda herhangi bir ifadenin olmaması oldukça dikkat çekici ve merak uyandırıcı olarak nitelendi.

Diğer yandan dün yüzlerce üniversite öğrencisi 51’inci haftasına giren protesto gösterileri çerçevesinde başkentin ve ülkenin doğusu ile batısındaki şehirlerin sokaklarında protesto gösterileri düzenledi. Protestoların başladığı 22 Şubat 2019 tarihinden bu yana göstericiler ‘askeri değil, sivil yönetim’ sloganı atıyor. Üniversite öğrencileri ayrıca başta siyasi ve insan hakları aktivistleri olmak üzere tutuklanan çok sayıda kişinin serbest bırakılmasını da talep ediyorlar.


Editörün Seçimi

Multimedya