AB ve Bağlantısızlar Hareketi'nden İsrail-Filistin meselesinde iki devletli çözüme destek

AB ve Bağlantısızlar Hareketi'nden İsrail-Filistin meselesinde iki devletli çözüme destek

Çarşamba, 12 Şubat, 2020 - 14:15
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeleri, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın konuşmasını dinliyor (AFP)
New York/Ali Berdi

İsrail-Filistin sorununun ve ABD Başkanı Donald Trump'ın açıkladığı tek taraflı barış planının ele alındığı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) oturumunun hemen öncesinde Belçika Dışişleri ve Savunma Bakanı Philippe Goffin, Avrupa Birliği (Fransa, Almanya, Belçika, Estonya ve Polonya) Güvenlik Konseyi'nin mevcut ve eski üyeleri adına okuduğu bildiride, AB ülkelerinin, ‘ABD de dahil olmak üzere, İsrail-Filistin çatışmasına barışçıl bir çözüm bulunmasına yardımcı olmak için gösterilen tüm çabaları takdir ettiğini’ belirtti.

Goffin, “AB'nin uzun süredir devam eden tutumu doğrultusunda, 1967 sınırları üzerinde iki devletli bir çözüme olan bağlılığımızı sürdürüyoruz” dedi.

İsrail ve Filistin arasındaki toprak değişiminin eşit bir şekilde yapılması gerektiğini vurgulayan Goffin, “28 Ocak'ta sunulan ABD girişimi, uluslararası taraflarca kabul edilen bu standartları göz ardı etmektedir” ifadelerini kullandı.

Goffin, taraflara, itidalli davranma, uluslararası hukuka aykırı tek taraflı eylemlerden kaçınma ve müzakereleri yeniden başlatma çağrısında bulundu.

Goffin, ‘İsrail'in işgali altındaki Filistin topraklarında uluslararası hukuka aykırı ve yasadışı olan, barış ve iki devletli çözüme engel teşkil eden yerleşim faaliyetlerinden endişe duyduğunu’ belirtti.

Diğer taraftan, Bağlantısızlar Hareketi’nin BMGK temsilcileri, ‘bağımsız, egemen ve yaşanabilir bir devlette kendi kaderini tayin etmek de dahil olmak üzere Filistin halkının devredilemez haklarına tam destek" verdiklerini dile getirdiler.

Temsilciler, ‘Filistin sorununa Arap Barış Girişimi, Madrid İlkeleri ve ilgili BM kararları da dahil olmak üzere uluslararası hukuk ve uzun zamandır devam eden uluslararası uzlaşmaya uygun olarak adil, kalıcı ve barışçıl bir çözüm umutlarına ulaşmadaki kararlılıklarını’ vurguladılar.

Dominik Cumhuriyeti, Endonezya, Nijer, Tunus, Saint Vincent, Grenadinler, Güney Afrika ve Vietnam gibi ülkelerin yer aldığı Bağlantısızlar Hareketi’nin temsilcileri, “1967'de Arap-İsrail savaşı patlak vermeden önce, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin Devleti ile birlikte uluslararası alanda tanınan 4 Haziran 1967 sınırları içinde yer alan iki devletli çözümü korumanın, şu an her zamankinden daha önemli” olduğuna dikkat çektiler.


Editörün Seçimi

Multimedya