Lübnan'da güvenoyuna karşı 'Güven Yok' eylemleri sürüyor

Lübnan'da güvenoyuna karşı 'Güven Yok' eylemleri sürüyor

Çarşamba, 12 Şubat, 2020 - 14:00
Beyrut/Nezir Rıda

Lübnan güvenlik güçleri ve milletvekillerinin parlamentoya ulaşımını engellemeye çalışan eylemciler arasında patlak veren çatışmalarda, iki taraf arasından da onlarca kişi yaralandı.

Beyrut’un merkezi, 11 Şubat sabah saatlerinden bu yana yoğun çatışmaların yaşandığı bir savaş alanına dönüştü. Yüzlerce eylemci, ‘Güven yok’ sloganı altında Temsilciler Meclisi binasına giden kavşakta bir araya gelirken, “öfke salısı’ gösterileri düzenledi. Eylemciler, milletvekillerinin meclise girmesi için açık bırakılan koridorları da kapatmaya çalıştı. Meclisin tecrit faaliyetleri kapsamında meclis binası çevrelerine çimento bariyerler yerleştirildi. Eylemcilerin, binaya ulaşmasını engellemek üzere dikenli teller kullanıldı. Bu durum ise eylemcileri, milletvekillerine ve bakanlara yönelik sert eylemler ortaya koymaya itti.

Benzeri görülmemiş güvenlik takviyeleri ve ağır güvenlik önlemleri ortasında eylemciler, ‘En-Nahar’ gazetesinin binası yakınlarında bariyerlerin üzerinden atlamaya çalıştı. Güvenlik güçleri, eylemcilerin Biel alanına girişlerini engellerken, eylemciler de ‘Le Gray’ oteli ve “En-Nahar’ gazetesi binası arasında geçiş noktası bulmayı ve bariyerleri geçmeyi başardı. Çatışmalar sırasında güvenlik güçleri, göz yaşartıcı gaz bombası ve tomalara başvururken, eylemciler de taşlarla yanıt verdi. Kızılhaç ise eylemcilere acil yardım sağlamaya çalışarak, daha sonra da 45 yaralının hastaneye nakledildiğini ve 324 kişinin de olay yerinde tedavi edildiğini açıkladı. Bir başka sokakta ise eylemciler, milletvekillerinin parlamentoya erişimini engellemek amacıyla yollara otururken, ordu da eylemcileri engellemeye çalıştı.

El-Maarad caddesindeki bir bankada eylemciler dolayısıyla yangın çıkarken, güvenlik güçleri de barışçıl eylemcilere olay yerinden uzak durma çağrıları yaptı. Bölgeye daha sonra güç takviyesi yapıldı. Güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gaz bombası kullanması dolayısıyla eylemcilerin bazıları boğulma tehlikesi yaşadı. Eylemcilerin bazıları da el-Emin Camii’ne sığındı. Lübnan ordusu ise özel ve kamu mülkiyetine yönelik ayaklanmaların ve ihlallerin, ifade özgürlüğünü yansıtmadığını vurgulayarak, eylemcilere de ‘hareketin barışçıllığını koruma’ çağrısında bulundu.

Başkent Beyrut’u izole eden güvenlik planı sayesinde parlamentoya uzanan yolların bazıları kapatılsa da eylemciler, aralarından geçen araçlara, milletvekillerin ve bakanların konvoylarına saldırarak, parlamentoya erişimlerini engellemeye çalıştı. Eylemcilerin gösterileri dolayısıyla güvenlik güçleri ve ordu unsurları da konvoyların geçişlerini kolaylaştırmak ve güvence altına almak için eylemcilere müdahalede bulundu.

Eylemciler, Venezia oteli önünde bir milletvekilinin aracına saldırarak, onu geri dönmeye zorladı. Bir milletvekilinin aracı da parlamentoya girişini engellemeye çalışan eylemciler arasında sıkıştı. Ancak güvenlik güçleri, eylemcilerin önlerindeki dikenli teli kaldırdıktan sonra araç da parlamentoya ulaşabildi.

Eylemciler, bazı milletvekillerinin ve bakanların araçlarına da yumurta ve domates fırlattı. Milletvekili Selim Saade, aracına yapılan saldırı sırasında yüzünden ve başından yaralandı. Güvenlik güçleri, eylemcilerin parlamentoya erişimlerini engellemek üzere göz yaşartıcı gaz bombası kullandı. Eylemciler, iki gündür seferberlik kampanyaları düzenlerken yüzlerce eylemci de Beyrut şehir merkezinde toplandı.


Editörün Seçimi

Multimedya