UMH'nin Cenevre heyeti: LUO, Trablus'tan geri çekilmeyi kabul etmedi

UMH'nin Cenevre heyeti: LUO, Trablus'tan geri çekilmeyi kabul etmedi

Çarşamba, 12 Şubat, 2020 - 12:15
(Arşiv)
Kahire/Halid Mahmud-Cemal Cevher

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) heyeti, Cenevre görüşmelerinde Ulusal Ordu’nun (LUO) Trablus’tan geri çekilmeyi kabul etmediğini duyurdu. Kahire’de sonuçlanan Libya görüşmelerinin ‘ekonomik süreç’ toplantılarına katılan Libyalı taraflar, ‘Uzmanlar Komitesi’nin mekanizmaları ve çalışma esasları’ ile ‘bir sonraki toplantının gelecek mart ayında başlaması’ hususlarında uzlaşı sağladı. Taraflar, “Libya’da uzun süredir devam eden kurumsal parçalanma ve çelişkili politikalar, başta bankacılık sektörü olmak üzere ekonomik durum üzerine olumsuz şekilde yansıyor” açıklamasında bulundu. Söz konusu gelişmelerle eş zamanlı olarak Libya’nın başkenti Trablus’ta ise 11 Şubat’ta şiddetli çatışmalar patlak verdi.

Birleşmiş Milletler (BM) misyonu, 28 ekonomi ve finans uzmanının, 9- 0 Şubat tarihlerinde Kahire’de bir araya geldiğini bildirdi. Aktarılan bilgilere göre toplantıda, misyon tarafından başlatılan ve Berlin Zirvesi tarafından onaylanan siyasi ve askeri rotaların yanı sıra ekonomik ve finansal yol üzerine yapılan ikinci tur tartışmalar çerçevesinde çeşitli coğrafi bölgelerden temsilciler ve Libya’daki siyasi taraflar da yer aldı. Katılımcılar arasında çok sayıda finansal ve ekonomik kurum yetkilisi ve uzman akademisyen de vardı.
Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL) yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Son zamanlarda petrol üretiminin durması da dahil kötüleşen ekonomik kriz göz önüne alındığında katılımcılar, bu komitenin çeşitli sorunlar üzerinde çalışması gerekliliği sonucuna varmıştı. Bunlar, birleşik bir ulusal hükümet kurulana kadar acil sorunlar olarak endişeye neden oluyor. Komite başta şeffaflığın ve yerel yönetimlerin nasıl geliştirileceği olmak üzere çalışmalarının başında acil bankacılık krizini ele alma, gelir yönetimini ve dağıtımını iyileştirme meselesine odaklandı. Uzmanlar ayrıca yeniden yapılanma ile kalkınma zorluklarını ve fırsatlarını inceledi. Gelecek haftalarda bu sorunları ele almak için üç çalışma grubu oluşturulacak.”

Diğer yandan Kasr bin Gaşir banliyösünde ve kapalı uluslararası havalimanında LUO güçleri ve Serrac kuvvetleri arasında 11 Şubat’ta şiddetli çatışmalar patlak verdi. LUO kaynaklarının Şarku’l Avsat’a aktardığına göre Serrac hükümetine bağlı milisler, havalimanının batısında yaşanan çatışmaları durdurmak için ateşkes sağlamaya çalıştı ancak ordu güçleri söz konusu çağrıyı reddetti. Çatışmalar da bölgede hasara yol açtı.

Serrac hükümetine bağlı 301. Piyade Tugayı, LUO kuvvetlerinin el-Hadba’daki el-Meşru bölgesini hedef aldığı video görüntülerini yayınladı.

ABD’nin Libya Büyükelçisi Richard Norland, geçen pazartesi akşamı Serrac hükümetine bağlı İçişleri Bakanı Fethi Başağa ile gerçekleşen görüşmeye değinerek ABD’nin, Libya makamlarının milisleri ve silahlı grupları dağıtmak üzere sarf edilen çabalara desteğine dikkat çekti. Norland, yaptığı açıklamada söz konusu milislerin Libya’da güçlü, demokratik ve birleşik bir devlet kurma yolunda ciddi bir tehdit oluşturduğunu belirtti. Başağa yayınladığı bir bildiride “ABD Büyükelçiliği, ülkesinin, silahlı grupların dağıtılması ve silahsızlandırılması için UMH’nin gösterdiği çabalara destek verdiğini açıkladı” dedi. Bildiride, bu çalışmaların son zamanlarda ABD’de yapılan toplantılar doğrultusunda ortaya koyulduğu ve 14 noktaya odaklanıldığı belirtildi. “Milisler tarafından ortaya koyulan bu ciddi tehdit, devletin inşasını, güçlü ve demokratik birleşik bir devlet kurmak için sarf edilen tüm çabaları engelliyor”  denildi.

İçişleri Bakanlığı’ndan Fransa’yı ziyaret etmek için resmi bir davet aldığını ilan eden Başağa, Fransa ve İngiltere dışişleri bakanlıklarından heyetlerle ayrı ayrı yapılan toplantılar sırasında ‘terörizmle mücadele, organize suç ve yasa dışı göç ile ilgili mevcut güvenlik meselelerinin yanı sıra Berlin Konferansı’nın çıktıları ve ilgili bazı konuları’ ele aldıklarını vurguladı.

Diğer yandan Libya konusunda Cenevre’de 5+5 formatındaki askeri komite toplantısında Serrac hükümeti heyetinin başkanı ve saha operasyonları odası amiri Tuğgeneral Ahmed Ebu Şehme de UNSMIL ile Libya topraklarındaki ateşkes meselesini görüştü. Geçen pazartesi günü bir televizyon kanalına açıklamalarda bulunan Ebu Şehme, ‘yerinden edilmişlerin ülkelerine geri dönüşü, Libyalılar arasında kan dökülmesine son verilmesi’ meselelerini görüştüklerini belirtti.

Ancak Ebu Şehme, LUO’ya dikkat çekerek silahlı çatışmalara sahne olan yerleşim alanlarının boşaltılmamasına yönelik ısrarın sürdürdüğünü söyledi. Yetkili “Diğer tarafın ısrarı nedeniyle herhangi bir anlaşma imzalamadık” dedi.

Hükümete yakın yerel medya organları da ‘saldırganların 4 Nisan öncesindeki alanlara geri çekilmesinin’ UMH heyetinin temel şartı olduğunu vurguladı. Ebu Şehme, iki heyet arasındaki müzakerelerin doğrudan gerçekleşmediği bilgisini de verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya