Ruhani, İran Devrimi'nin 41'inci yıl dönümünde ABD'yi suçladı

Ruhani, İran Devrimi'nin 41'inci yıl dönümünde ABD'yi suçladı

İranlılardan seçimlere katılım göstermelerini istedi.
Çarşamba, 12 Şubat, 2020 - 10:15
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani devrim yıldönümü konuşmasını yaparken (AFP)
Londra-Tahran/Şarku’l Avsat

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Şah rejimine son veren İran devriminin 41'inci yıl dönümü kutlamalarında konuştu. Ruhani konuşmasında, Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi öldüren ABD yönetimini İran’a uyguladığı baskılar nedeniyle eleştirdi, 10 gün sonra gerçekleşmesi planlanan seçimlere katılım çağrısı yaptı.

Fransız haber ajansı AFP’de yer alan habere göre; Azadi Meydanı’ndan on binlerce kişiye hitap eden Ruhani, ABD yönetimini ‘’devrimi ve İran halkının büyüklüğünü çekememekle’’ suçladı.

İran Devrimi’nin 41’inci yıl dönümü kutlamaları için Başkent Tahran ve diğer şehirlerin meydanlarında toplanan on binlerce kişi ABD aleyhine sloganlar attı. Devlet televizyonunun yayınladığı görüntülerde, göstericiler, üzerinde ‘’ABD’ye ölüm’’, ‘’İsrail’e ölüm’’ yazan pankartlar taşıdığı görüldü.

Devrim yıldönümünde bazı balistik füzeler sergilendi. Devlet televizyonu da olayla ilgili yaptığı haberde, çok sayıda balistik füzenin yeraltı depolarında, atılmaya hazır bir şekilde beklediğini gösteren arşiv görüntülerini yayınladı.

İranlı yetkililer, benzin fiyatlarına yapılan yüzde 300’lere varan zam nedeniyle bir yıl önce başlayan gösteriler ve ABD yönetimiyle gerginliğin gölgesinde, toplumdan devrim yıldönümüne geniş katılım göstermesini istemişti.

İran Dini liderinin kardeşi Hadi Hamaney, kutlamalarda yaptığı konuşmada: “Ülkemizin ve bölgemizin güvenliği birliğimize bağlıdır. Kutlamalara katılımımız da bu birliğin göstergesidir” dedi.

İki ülke arasındaki gerginlik, İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin, 3 Ocak’ta Bağdat Havalimanı’nda ABD tarafından gerçekleştirilen bir hava saldırısında öldürülmesiyle doruk noktasına ulaştı. Buna karşılık İran, 8 Ocak'ta, Irak’ta ABD askerlerinin konuşlandığı askeri üslere balistik füze saldırısında bulundu.

Ruhani konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “ABD yönetimi, halkın bu zaferini ve büyük bir gücü bu topraklardan kovmasını çekemiyor. 41 yıldır bu topraklara dönmeyi düşlemek onlar için gayet doğaldır. Çünkü onlar Ortadoğu’daki en güçlü ülkelerden biri olduğumuzu biliyor. İran halkının büyüklüğünü anlayamadılar. 41 yıllık bir medeniyetle çatıştıklarını sanıyorlar, hayır binlerce yıllık bir medeniyetle çatışıyorlar.’’

Ruhani’nin Dini lider Ali Hamaney’in Kasım 2013 yılındaki bir konuşmasından alıntılar yapması dikkati çekti. Hamaney: “Kibirliler bizi çekemiyor, çünkü kibir rejimine başkaldırdık ve kibir mantığına meydan okuduk’’ demişti. Ruhani Şubat 2017’deki konuşmasında ‘’Trump nükleer anlaşmayı çekemiyor’’ demişti.

Trump yönetiminin Mayıs 2018’de İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesi, İran’daki ekonomik krizin derinleşmesine neden olmuştu. ABD yönetimi ayrıca, bölgesel tehditlerini ortadan kaldırmak, balistik füze üretimini düşürmek ve nükleer çalışmalarını kısıtlamak hedefiyle, İran’a yönelik sıkı yaptırımlar uyguluyor.

Washington İran'ı ‘atom bombası’ edinmeye çalışmakla suçluyor. ABD Başkanı Donald Trump, bunu önlemek için mümkün olan her şeyi yapmaya söz vermiş ve maksimum baskı stratejisi çerçevesinde ‘Devrim Muhafızları’nı’  terör örgütleri listesine yerleştirmişti. Ekonomik faaliyeti İran ekonomisinin yüzde 40'ı olarak tahmin edilen Devrim Muhafızları’nın terör listesine alınmasıyla birlikte ABD, İran petrolü ithal eden 8 ülke için sağladığı petrol muafiyetlerini de geri çekmişti.

Cumhurbaşkanı Ruhani, "ABD son iki yılda, sevgili halkımıza, ticaret sistemimize, ithalat ve ihracatımıza, halkımızın gereksinim duyduğu her şey üzerinde baskı kurarak sabrımızın tükenmesine neden oldu. ABD bu baskı politikalarıyla ciddi hatalar yaptı’’ dedi.
Irak’taki ABD üslerine yapılan saldırıların haklı olduğunu belirten Ruhani şu ifadeleri kullandı:

“Ayn el’Esed üssünü füzelerle vurmamız halkın isteğiydi. ABD ve İsrail yalan söylüyor, Süleymani onların iddia ettiği gibi, savaş isteyen biri değildi, ne de bölge istikrarını zedelemeyi hedefliyordu.’’

Ruhani konuşmasını seçimlere değinerek şöyle sonlandırdı: “Seçimler, devrimin en önemli meyvesidir. Eğer Şah insanları hükümet ve anayasalarını seçmekte serbest bıraksaydı, ulusal, şaibesiz seçimlere izin verseydi, devrime ihtiyaç duymazdık.’’

Ruhani daha önce, yönetim biçimi konusunda, yeni bir referandum düzenlemeye yönelik iç taleplere değinmiş, İran’daki siyasi düzenin, referandum ve halkın kararı üzerinde kurulu olduğunu hatırlatmıştı. Birçok kişi, ‘dini rehberin’ ve ona bağlı organların, hükümetin yetkilerini aşan güçleri yüzünden ülkenin politik bir çıkmazın içinde olunduğunu savunuyor.

İki yıl önce ‘devrim kutlamalarındaki’ konuşmasında Ruhani, ‘siyasi krizlerden’ ancak referandum yoluyla çıkılabileceğini, reformistlerin ‘devrim arabasından’ atılmasının kabul edilemez olduğunu ifade etmişti.

Seçimlere katılmaya hak kazananların listesinin açıklanmasıyla İran yasama seçimleri için geri sayım başladı. Seçimlere katılacak adayların yeterliliğini denetleyen Anayasayı Koruyucular Konseyi'nin, çoğu reformcu kanattan olan birçok adayın seçimlere katılma izni vermemesi, eleştiri konusu oldu. Ruhani’nin konuşmasındaki seçim vurgusu, ülkedeki muhaliflerin, özgür ve adil seçimlerin olmadığı yönündeki eleştirilerine bir gönderme içeriyor. Bununla birlikte Ruhani, seçimlere yoğun katılım gösterilmesini talep ederek şöyle söyledi: ‘’Önümüzdeki seçimler diğer seçimler gibi önemlidir, eleştirin ama asla seçim sandıklarını boykot etmeyin.’’

15 Ocak’ta yaptığı açıklamada çok sayıda kişinin adaylıklarının reddedilmesini eleştiren Cumhurbaşkanı Ruhani: “Tek tip adaylar arasında seçim yapılamaz, seçim çeşitlilik gerektirir, insanlar markete gittiğinde çeşitlilik görmek ister’’ demişti.

Anayasayı Koruyucular Konseyi sözcüsü Abbas Kethudayi, dün yaptığı açıklamada, reddedilen adayların itirazlarının incelendiğini, seçim kampanyasının yarın başlayarak bir hafta sürmesinin beklendiğini belirtti. 


Editörün Seçimi

Multimedya