Sudan, Ömer el-Beşir'i Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne teslim edecek

Sudan, Ömer el-Beşir'i Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne teslim edecek

Çarşamba, 12 Şubat, 2020 - 10:15
Sudan’ın devrik Devlet Başkanı Ömer el-Beşir yolsuzluk davasında yargılanırken (Reuters)
Hartum/Ahmed Yunus

Sudan hükümeti, devrik Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'i ve yardımcılarını Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) teslim edileceğini açıkladı. Bu karar, Güney Sudan’ın başkenti Cuba’daki hükümetle müzakerelerini sürdüren Darfur silahlı hareketlerinin talebi üzerine alındı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi, 2009 yılında Darfur'da işlenen savaş suçları ve insanlık suçlarından dolayı Beşir ardından da Savunma Bakanı Abdurrahim Muhammed Hüseyin, Güney Kordofan Valisi Ahmed Harun ve Cancavid milisleri lideri Ali Kuşeyb hakkında tutuklama emri çıkarmıştı. Ardından 2010 yılında Beşir hakkında karşı soykırım ve etnik temizlik suçlamaları nedeniyle ikinci bir tutuklama emri verildi.

Beşir ve yardımcıları Lahey Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkmayı reddetmişti. Sudan medyası Beşir’in iktidardayken “UCM, ayaklarımın altındadır” ifadelerini kullandığını hatırlattı. 2019 yılının Nisan ayında gerçekleştirilen protestolar sonucunda devrilmesinin ardından iadesi ve yargılanması konusunda tartışmalara neden oldu Beşir, Güney Sudan'ın başkenti Cuba'da silahlı hareketler ve Sudan Geçiş Hükümeti ile gerçekleştirilen müzakerelerin ardından teslim edilmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya