Çin'de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı bin 114'e yükseldi

Çin'de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı bin 114'e yükseldi

Çarşamba, 12 Şubat, 2020 - 09:45
Pekin/İHA

Çin’de koronavirüsü salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı bin 114’e yükseldi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, 97 ölüm ve 2 bin 15 yeni vakanın kayıtlara geçtiği, ülke genelindeki kesinleşmiş toplam vaka sayısının 44 bin 730’a ulaştığı duyurulurken, ölümlerin bin 68’inin virüsün ilk kez ortaya çıktığı Wuhan kentinin bağlı olduğu Hubei eyaletinde meydana geldiği belirtildi. Yapılan açıklamada, Hubei eyaletinde bildirilen vaka sayısının 8 gündür düşüş gösterdiğine de vurgu yapılırken, eyalete şu ana dek 166 bin ton acil ihtiyaç malzemesi ulaştırıldığı belirtildi. Öte yandan komisyon, şu ana kadar iyileşerek taburcu edilen hastaların sayısının da 4 bin 740 olduğunu bildirdi.
Virüse COVID-19 adı verildi

Dün Cenevre’de düzenlenen toplantıda konuşan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus'ın, virüse resmi bir isim verilmesinin, gelecekteki muhtemel koronavirüsü salgınları için de standart bir format sağlayacağını belirtmesinin ardından korona virüsüne COVID-19 ismi verildi.
160 milyon kişi seyahat edecek

Çin Ulaştırma Bakanlığı tarafından dün düzenlenen basın toplantısında, salgın nedeniyle uzatılan tatilin sona ermesiyle ülke genelinde 18 Şubat gününe kadar 160 milyon kişinin seyahat etmesinin beklendiği belirtildi. Toplantıda, çalışan nüfusun yeniden iş başı yapması ve yolcu taşımacılığının normale dönmesi için de çalışıldığı, dönüş yolculukları esnasında salgının yayılmasının önlenmesi için de ilgili tedbirlerin sıkılaştırıldığı ifade edildi.

Daha önce Filipinler’de meydana gelen bir can kaybıyla birlikte şu ana dek dünya genelinde yeni korona virüsü nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı bin 115’e yükselmiş oldu.
Japonya’da 40 kişide daha koronavirüsü tespit edildi

Japonya’da koronavirüsü nedeniyle karantina altına alınan gemide 40 kişinin daha enfekte olduğunun anlaşılmasıyla gemide karşılaşılan vaka sayısı 175'e, Japonya genelindeki vaka sayısı ise 204'e yükseldi.

Çin'in Wuhan kentinden yayılan korona virüsü nedeniyle Japonya'da karantina altına alınan gemiden bugün de kötü haber geldi. Japonya Sağlık Bakanı Katsunobu Kato, gemide son olarak test yapılan 53 kişiden 39'unda korona virüsü tespit edildiğini açıkladı. Ayrıca, 39 kişiden ayrı olarak, 1 karantina görevlisinin de enfekte olduğu anlaşılırken, tespit edilen tüm yeni vakaların sağlık kuruluşlarına sevk edileceği belirtildi. Son vakalarla birlikte gemide şimdiye dek tespit edilmiş vaka sayısı 175'e çıkarken, ülke genelinde bildirilen vaka sayısı da 204 oldu.


 


Editörün Seçimi

Multimedya