Lübnan Başbakanı'ndan 'güven sağlama' çağrısı

Lübnan Başbakanı'ndan 'güven sağlama' çağrısı

Salı, 11 Şubat, 2020 - 16:30
Lübnan Başbakanı Hassan Diyab (Reuters)
Beyrut/Şarku’l Avsat

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Hassan Diyab başkanlığındaki yeni yönetime güven oylamasıyla eş zamanlı olarak ülkedeki halk protestoları da sürüyor.

Başbakan Diyab, Temsilciler Meclisi'ndeki güvenoyu oturumunda yaptığı konuşmada, halk protestosu ile karşı karşıya olduklarını belirttiği konuşmasında şunları söyledi:

“Ekonomik çöküşten ve insanların öfkesinden kurtulacağını düşünen yanılır. Hepimiz alçakgönüllü olalım ve güveni yeniden kazanmanın vaatlerde değil, eylemlerde olduğunu kabul edelim. Güveni yeniden sağlamak, somut başarılar gerektiren uzun bir yoldur.”
Diyab açıklamasının devamında Lübnan'ın ekonomik, finansal ve sosyal krizlerle karşı karşıya olduğunu vurguladı:

“İşsizlik, aşırı yoksulluk, altyapı ve temel hizmetlerin eksikliği, insanların sağlıkları, maaşları, barınma ve geçim kaynakları için doğrudan bir tehdittir.”
Başbakan Diyab açıklamasında  Lübnan'ın son yıllarda büyük krizler ve zorluklar yaşadığını hatırlattı:

“Bu durum, krize yol açan nedenlerin derinlemesine gözden geçirilmesini gerektiriyor. Ayrıca entegre bir kapsamlı kurtarma planında bazı sert adımlar atmayı gerektirir. Vatanseverlik anlamında, risklerinin büyüklüğünü fark ederek bu görevi üstlenmeyi kabul ettik.”
Diyab’ın gündeminde ekim ayında patlak veren protestolar da vardı:

“Lübnanlılar, 17 Ekim 2019'dan bu yana öfkelerini cesurca ifade etti ve haklarını talep etti. Bakanlık beyanatımızda taahhütlerimizi açıkladık. Farkında olduğumuz ve taahhüt ettiğimiz reform ve gereksinimler  donör ülkelerden, özellikle Sedir Konferansı kapsamında beklenenlere ek olarak Lübnanlıların taleplerinden kaynaklanıyor. Planımızın Lübnan halkı, yatırımcılar, göçmenler, dost ve bağışçı ülkeler arasındaki güven sağlayacağını umuyoruz.”
 Başbakan Diyab ekonomi hakkındaki görüşlerini de şöyle ifade etti:

“Krediler ve mevduatlara olan ilgiyi azaltmak da dahil, ekonomiyi canlandırmak ve borç maliyetini azaltmak gibi pratik adımlar atmadıkça hiçbir kurtarma planı başarılı olamaz. Bu planın hızlı bir şekilde uygulanmasında kararlıyız. Çünkü uygulamaya başlamadan geçen her gün, ülke halka ve daha fazla kayıp ve zarara mal olacak.”

DPA’ya göre güvenoyu oturumu için milletvekillerinin gelmesini önlemek amacıyla toplanan protestocular ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar sürüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya