Gannuşi, Tunus'taki 'derin toplumsal boşlukları' kabul etti

Gannuşi, Tunus'taki 'derin toplumsal boşlukları' kabul etti

Salı, 11 Şubat, 2020 - 15:30
(Arşiv)
Tunus/Munci es-Saidani

Tunus’ta hükümeti kurmakla görevlendirilen İlyas el-Fahfah'ın, ‘bazı partilerin belirli pozisyonları ele geçirme baskısı altında’ yeni hükümeti kurmak için istişareleri sürdürüyor.

Tunus Meclisi Başkanı Raşid el-Gannuşi ise ülkesinin, devrimin dokuzuncu yılında hala büyük kalkınma dengesizliklerinden ve derin toplumsal boşluklardan mustarip olduğunu ifade etti. Gannuşi, boşlukların derinleşmemesi ve dengesiz toplumsal sistemin yeniden baş göstermemesi için ülkede kalkınma şeklini değiştirme çağrısında bulundu.

10 Şubat’ta yeni Tunus anayasasını onaylanmasının altıncı yıldönümü münasebetiyle eğitim döneminin başlangıcı çerçevesinde açıklamada bulunan Gannuşi, toplumsal durumun, Tunus’taki demokratik yol için bir tehlike oluşturduğunu söyleyerek, toplumsal bir patlamaya karşı da uyarıda bulundu. Gannuşi, 2011 yılından bu yana hükümetlerde yer alan Nahda Hareketi’nin başkanlığında bulunuyor.

Tunus’taki artan işsizlik, başta kıyı kesimlerine kıyasla dışlanmış bölgeler olmak üzere sağlık, eğitim, ulaşım ve hükümetin diğer hizmetlerinin azalması meselelerine de değinen Raşid el-Gannuşi, “Toplumsal ve ekonomik dışlanma durumunun, devrimden sonra devlet tarafından kabul edilmesine ve yoksul bölgeler lehine ‘pozitif ayrımcılık’ ilkesinin onaylanması çabasına rağmen bu boşluklar derinleşmiştir. Kalkınmanın bozulması, istihdam olanakları sağlayan projelerin eksikliği ve yoksulların servet paylarına zayıf erişimleri nedeniyle bu boşluklar, daha da büyümeye adaydır” ifadelerini kullandı.

Gannuşi’nin açıklamasıyla eş zamanlı olarak, hükümeti kurmakla görevli olan İlyas el-Fahfah’ın 20 Ocak’tan bu yana gerçekleştirdiği maraton müzakereleri de devam ediyor. Bu çerçevede müzakerelerin, siyasi partilerin hükümete katılım için ortaya koyduğu şartlarla çarpıştığı belirtildi.

Demokratik Akım Partisi Başkanı Muhammed Abbu, hükümeti kurmakla görevli yetkilinin, ‘siyasi yolsuzluk suçlarına’ maruz kalabilecek bakanlıkları partisine vermeyi kabul etmediğini söyledi. Demokratik Akım, geçen pazar günü ulusal bir oturum düzenleyerek, yeni hükümetteki koalisyona katılma kararı aldı. Partiden bazı yetkililer, hükümeti kurmakla yetkili olan İlyas el-Fahfah’a, Adalet Bakanlığı’nı üstlenme şartından vazgeçmeleri karşılığında dört bakanlığa sahip olma önerisinde bulundu.

Öte yandan Demokratik Akım liderlerinden Ziyad el-Ğanay, yaptığı bir basın toplantısında, Fahfah’ın ‘şantaja’ ve bazı tarafların hükümet istişarelerine katılım şartlarına maruz kaldığını söyledi. Bu çerçevede Nahda Hareleti’nin, Tunus’un Kalbi partisiyle istişare yapılmasını ve partinin bu müzakereler dışında bırakılmamasını şart koştuğuna dikkati çeken Ğanay, Fahfah’ı eski siyasi tecrübeleri tekrarlamamaya çağırdı. Ziyad el-Ğanay, bazı siyasi tarafların, müzakere oturumları sırasında Demokratik Akım’ın bazı bakanlıklara erişimini engellemeye çalıştığını söyledi.

Nahda, parlamento pozisyonlarını dağıtırken son parlamento seçimlerinin sonuçlarına uyulması gerektiğini belirtti. Hareket, temsili 3 koltuğu aşmayan siyasi partilerin, belirli bakanlıklara erişimini ise eleştirdi.

Mehdi Cuma başkanlığındaki Tunus Alternatif Partisi’nin, parlamentoda 3 koltuk temsil ettiği belirtilirken, 5 adayın da hükümette 5 bakanlık pozisyonu önerisinde bulunduğu ifade edildi. Bu çerçevede İlyas el-Fahfah, hükümetin küçük bir hükümet olduğunu, 28’den fazla bakan içermeyeceğini vurguladı. 15 milletvekiline sahip Halk Hareketi Partisi ise 6 bakanlık önerirken, Yusuf Şahid başkanlığındaki ve 16 milletvekiline sahip Yaşasın Tunus Hareketi de 12 bakanlığı üstlenecek 12 isim önerdi. Aynı şekilde Nahda’ya yakın olan Seyfeddin Mahluf liderliğindeki Onur Koalisyonu ise İçişleri Bakanlığı’nda ve diğer bazı pozisyonlarda ısrar etti.

Parlamentoda 9 koltuğa sahip, Mustakbel (Gelecek) Bloğu başkanlığındaki Cumhuriyet Halk Birliği partisi de Fahfah hükümetinde yer almayacağını açıkladı. Parti, yayınladığı bir bildiride, net bir programı ve belirli bir pusulası olmayan hükümet programına dahil olmayı kabul etmediğini belirtti.

Diğer taraftan, Tunus Turizm Bakanı Rene Trabelsi, Tunus asıllı Fransız bir Yahudi milletvekili olan Mayer Habib’in ifadelerini kınadı. Habib, Cumhurbaşkanı Kays Said’in ‘İsrailli bir tenis oyuncusunun Tunus’ta düzenlenen bir spor turnuvasına katılımı hususunda soruşturma başlatma’ emri sonrasında, Tunus’a yönelik turizm boykotu uygulama çağrısı yapmıştı. Trabelsi, bir radyo kanalına yaptığı açıklamada, Fransız Milletvekilinin Tunus halkından özür dilemesi gerektiğini vurguladı. Fransız Yahudi Milletvekiline hitaben yazdığı bir mesajda, Tunus’un her yıl Cerbe’de binlerce yabancı Yahudi hacıyı ağırladığını söyleyen Rene Trabelsi, “Geçtiğimiz yıl dünyanın dört bir yanından 9 milyon turist, kendilerine sağlanan hizmetlerden memnuniyet duyuyor” dedi.

Trabelsi, Fransız Yahudi milletvekiline Tunus’a yönelik alay ifadelerinden vazgeçme çağrısında bulundu.

Fransız Parlamentosu’nda Yahudi bir milletvekili olan Mayer Habib, sosyal medya organları aracılığıyla yaptığı bir açıklamada, Cumhurbaşkanı Kays Said’in ‘İsrailli bir tenis oyuncusunun Tunus’ta düzenlenen bir spor turnuvasına katılımı hususunda soruşturma başlatma’ emri sonrasında, Tunus’a yönelik turizm boykotu uygulama çağrısı yapmıştı. Tunus’un, devlet politikası çerçevesinde İsrail’den nefret ettiğini ve İran’ın izinden ilerlediğini söyleyen Habib, Tunus Cumhurbaşkanını ‘antisemitizm’ ile suçlamıştı.

Öte yandan Tunus, Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi El-Munsif el-Bati’yi geçtiğimiz günlerde görevden aldı. Bu adım, Tunus ve Endonezya’nın ABD’nin Filistinliler ve İsrailliler arasındaki barış planının ‘uluslararası hukuku ihlal ettiği’ gerekçesiyle sunduğu taslak kararın ardından geldi. Bu çerçevede Bati’nin ‘BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) gündemindeki konularla ilgili olarak ülkesinin Dışişleri Bakanlığı ve BM kurumlarındaki Arap ile Müslüman ülkelerin temsilcileriyle koordinasyon ve istişare eksikliği’ nedeniyle görevden alındığı belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya