Cezayir'de Buteflika'nın kardeşi ve iki eski istihbaratçı hakkında karar açıklandı

Cezayir'de Buteflika'nın kardeşi ve iki eski istihbaratçı hakkında karar açıklandı

Salı, 11 Şubat, 2020 - 12:30
Abdulaziz Buteflika'nın kardeşi Said Buteflika (AFP-Arşiv)
Cezayir/Boualem Goumrassa

Cezayir Askeri Temyiz Kurulu Başsavcılığı, dün, ordu ve devlete karşı ‘komplo’ davası kapsamında, eski istihbarat şefleri Muhammed Medin ve Osman Tartag, eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'nın kardeşi Said Buteflika ve solcu siyasi aktivist Louisa Hanoune aleyhindeki 15 yıllık hapis cezasının ağırlaştırılarak 20 yıla çıkarılması talep etti. Mahkeme, Medin ve Tartag ile ilgili talebi reddederken, Louisa Hanoune’nin ise beraatine karar verdi.

Dün, yani duruşmanın ikinci günü, ‘ordunun otoritesine ve devlete karşı komplo’ suçlamalarının şiddetle reddedildiği savunma duruşmaları başladı. Avukat Selim Dirş, Said Buteflika’yı savunmasında, askeri yargı soruşturmalarında yer alan Said’in geçen senenin Mart ayında Fransız istibarat unsurları ile bir toplantı gerçekleştirdiği hakkındaki bilgilerin ‘güvenilir olmadığını’ doğruladı. ‘Hükümeti devirmek’ amacıyla yapılan bu toplantılara ‘General Tevfik’ olarak bilinen Medin ve Tartag’ın da katıldığı öne sürülmüştü.

Avukat, “Fransız istihbarat unsurlarının da konuya dâhil edilişi, olayı büyütmek ve müvekkilimi kamuoyu gözünde şeytanlaştırmak amacı taşıyor” ifadelerini kullandı. Said ise Pazar günü yaptığı açıklamada, söz konusu toplantıların rejimin devrilmesiyle ilgili olduğu iddialarını reddetti. Eski sağcı başkan Liamine Zeroual gibi ülkedeki siyasetçiler ve aktörlerle bir araya geldiğini belirten Said, Abdulaziz Buteflika’nın beşinci dönem adaylığına karşı çıkıldığı çıkmazdan bir çıkış yolu bulmak konusunda ‘istişare etmekten’ başka bir şeyin konuşulmadığına değindi.

Askeri Mahkeme, merhum Cezayir Genelkurmay Başkanı General Kaid Salih'in emriyle 23 Eylül’de söz konusu dört sanığa ‘orduya karşı komplo kurmak’ suçundan 15’er yıl hapis cezası vermişti. Cezayir’de Kaid Salih’in ayrılmasıyla siyasi durumun değişeceğine, aylar önceki şartların kalkacağına, askeri yargının sanıklara biraz tolerans göstereceğine dair genel kanı oluşmuştu. Ancak savcılık tarafından gelen 20 yıl hapis cezası talebi tüm bu umutları bitirdi.

Askeri yargı, eski Savunma Bakanı General Halid Nizar, oğlu Lütfi Nizar ve işadamı Ferid bin Hamdin’e ‘orduya karşı komplo kurmak’ ve ‘kamu düzenini ihlal etmek’ suçlarından gıyaben 20 yıl hapis cezası vermiş; şuan İspanya’da bulunan bu üç kişi hakkında uluslararası yakalama emri çıkarmıştı. Zirâ Nizar, önceki hararetli açıklamalarında “Kaid Salih’in elindeki Cezayir’i karanlık bir geleceğin beklediğini” söylemişti.

Hanoune’nin savunma ekibinden olan Nureddin Bin Yesad ise basına yaptığı açıklamada, Hanoune’nin İşçi Partisi Genel Başkanı olarak görevini yerine getirerek bir devlet yetkilisi olan Said Buteflika ile bilinen bir yerde, yani Cumhurbaşkanlığına bağlı ikametgahta buluştuğunu ve ülkedeki olaylar hakkındaki görüşlerini bildirdiğini vurguladı. Bin Yesad, Hanoune’nin kovuşturmasının siyasi bir temele dayandığına, zirâ orduya ya da devlete karşı komplo planları kurduğuna dair hiçbir kanıtın olmadığına değindi.   

Yargının, ifade vermesi için eski başkan Zeroual’ın hakim huzuruna çıkmasını reddetmesinden rahatsız olan bazı avukatlar da vardı. Adını vermek istemeyen bir avukat, “Şayet komplo denilen şeye Hanoune da dâhilse, Zeroual’ın da suçlanması gerekiyor. Çünkü suç sayılan toplantılarda o da vardı. Açıkçası neden çifte standart uygulandığını anlayamıyoruz” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya